Kentlerimizi biz yöneteceğiz

Kadın Haberleri —

Sakine Kutpınar ve Hatice Atabay

Sakine Kutpınar ve Hatice Atabay

  • DEM Parti Çaldıran Belediye Eşbaşkan adayı Hatice Atabay Gündoğdu, kayyum hem hukuki hem de iradi olarak Kürt halkının benliğine ve varlığına vurulmaya çalışılan kara bir kilit olduğunu belirterek, “Göreve geldiğimizde kadınlar için her şey çok başka olacak. Burası kadınlar, erkekler, her kesim için özgür bir yaşam yeri haline gelecek” dedi.
  • Özalp Belediye Eşbaşkan adayı Sakine Kutpınar ise erkek egemen zihniyete karşı kentlerini kendilerinin yöneteceğini söyledi ve ekledi: “Çalışmalarımız yerel demokrasinin güçlenmesi ve örgütlü demokrasi bilincinin artırılması yönünde olacaktır. Bu seçimi baskıya, zulme ve zorbalığa karşı bir duruş olarak değerlendiriyoruz.”

HAVAR DERYA/WAN

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), sayılı günlerin kaldığı 31 Mart yerel seçimleri için çalışmalarını sürdürüyor. Demokratik yerel yönetim ilkesiyle seçimlere hazırlanan DEM Parti Kurdistan’da belediyelerini kayyumlardan almaya kararlı.

AKP iktidarı döneminde adeta “diz çöktürme” planı gibi işleyen kayyum politikalarının hedefindeki kentlerin başında gelen Wan’da, Qelqelî (Özalp) ve Ebex (Çaldıran) ilçeleri sistem tarafından ötekileştirilen, hizmetin gitmediği, gelişmesinin önünün kesildiği ve kayyumun ilk atandığı merkezlerden.

Ebex Belediye Eşbaşkan adayı Hatice Atabay Gündoğdu ve Qelqelî Belediye Eşbaşkan adayı Sakine Kutpınar, 31 Mart yerel seçimlerine doğru giderken aday oldukları ilçelerin sorunlarını, kayyum politikalarını, partilerinin hedeflerini ve eşbaşkanlık sistemine ilişkin gazetemize konuştu.

Kayyum kara bir kilit

Ebex’de 1986 yılında dünyaya gelen Hatice Atabay Gündoğdu, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Uzun bir zamandır politikayla ilgilenen Gündoğdu şimdi ise DEM Parti’nin Ebex Belediyesi Eşbaşkan adayı olarak çalışmalarına devam ediyor. Yerel seçimlerin Kürt halkı için önemine değinen Gündoğdu, “İradesi elinden alınmaya çalışılmış, yıllarca mücadele etmiş bir halk için seçimler bir siyasi partinin başarısından öte irade, bir varoluş biçimi. Bu anlamda kayyum hem hukuki hem de iradi olarak Kürtlerin benliğine ve varlığına vurulmaya çalışılan kara bir kilittir” dedi.

Halka değil kendilerine hizmet ettiler

“Ebex'de görevi devraldıktan sonra kayyumun maddi ve manevi anlamda kente ve halka verdiği zararı teşhir edeceğiz” diyen Gündoğdu, şöyle devam etti: “Kayyum bir seçilmişlik durumu değil, bir atanmışlık durumudur. Dolayısıyla şimdiye kadar, halkın taleplerinden uzak kalarak belediyelere tayin edilmiş bir memur pratiği gösterdi. Halka hizmet götürmek yerine kendilerine hizmet ettiler. Şehrin sosyal anlamdaki ilerici yönüne saldırdılar; saldırıların odağında da şehrimizdeki kadın iradesi vardı.”

 

 

Projelerimiz hazır

Kayyum dönemlerinde ilçenin ekonomik, sosyal, politik ve kültürel anlamda bilinçli bir şekilde geri bırakıldığını ifade eden Gündoğdu, DEM Parti olarak projeleriyle sorunlara çözüm için hazır olduklarını vurguladı.

“Köklü ve sağlam belediyecilik anlayışımız yıllardır katılımcı, demokratik, üretime ve kalkınmaya dayalı, halkı sadece oy deposu olarak görmeyen bir pratik sergiledi. İlk amacım halkın hem ekonomik hem de eğitim anlamında kalkınmaya ihtiyaç duyduğu alanlarda yoğun bir çalışma yürütmek. Çünkü halkımız özellikle bu iki alanda kuşatıldı. Sistemli bir üretim faaliyetiyle esnafı, tüccarı, çiftçiyi canlandıracak 5 yıllık ekonomik projelerimiz var. Yine yetersiz eğitim ve kültür hizmetine karşılık bu alanlarda halktan her kesimin ihtiyaçlarına cevap olacak projelerimiz mevcut. Bunlarla birlikte ilçede alt ve üst yapı sorunları, yine çevre sorunlarının günlük yaşamı oldukça zorladığının farkındayız. Bu sorunların hepsinin çözümüne yönelik projelerimiz var.”

Her şey başka olacak

Ebex’de yaşayan kadınların sorunlarına da değinen Gündoğdu, “Kadınlar aslında bir toplumun her sorunuyla muhatap. Bir toplumda yoksulluktan bahsettiğinizde bunun en yıkıcı yüzünü kadında görürsünüz. Eğitimsizlikten, baskıdan söz ettiğinizde yine öncelikle kadını görürsünüz. Türkiye’nin mevcut siyasi konjonktüründe Kürtler ve kadınlar hedef tahtasında olan iki ana unsur adeta. Özellikle Kürt kadınları hem kadın hem de Kürt kimliklerinden ötürü gerici ve faşist güçlerin saldırısına fazlasıyla maruz kalıyorlar. Ebex özelinde de bu durum böyle. Kadınların kendilerini ifade edeceği, kendilerini ekonomik, sosyal ve kültürel olarak gerçekleştirecekleri alanlar yok edilmek isteniyor. Göreve geldiğimizde kadınlar için her şey çok başka olacak. Kadınlar, erkekler, her kesim için Ebex, özgür, mutlu ve üreten bir yaşam yeri haline gelecek” dedi.