Kimliğimiz Kürtçedir

  • Kürt Dil Platformu, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olmasını isteyerek, "Dilimiz kimliğimizdir, rengimizdir, Kürtlerin baş tacıdır, varlığımızdır. Dilimiz kırmızı çizgimizdir" dedi. 

Kürt Dil Platformu (Platforma Zimanê Kurdî), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'na ilişkin Amed'de basın açıklaması yaptı. Dağkapı Meydanı'nda (Şêx Seîd) yapılan açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, DEM Parti milletvekilleri, kentteki sivil toplum örgütleri temsilcileriyle çok sayıda yurttaş katıldı. Katılımcılar, açıklamaya Kürt ulusal kıyafetleriyle katıldı. Açıklamayı, Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizîrî Kürtçenin Kurmancî lehçesinde, DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eşsözcüsü Cemile Turhallı ise Kirmançkî lehçesinde yaptı. 

Devletin önce dili yok ederek Kürtlerin iradesini ve direnişini kırmak istediğini belirten Cizîrî, şunları söyledi: "Halkımız her zaman hakkı için direndi. Teslim olmadı. Davası hâlâ hayatta. Kürt halkının ulusal değerlerine karşı uygulanan inkâr politikası çoğu zaman savaşlara ve çatışmalara neden olmuştur. Bu, bugün çok iyi bilinmektedir. Demokratik, eşit, gelişmiş bir ülkenin barış içinde yaşaması için öncelikle standartların karşılanması, seçmenler arasında karşılıklı kabulün olması gerekir. Haklar ve özgürlükler olmalı. Bu bağlamda Kürt dilinin özgürlüğünü engelleyen temel yasaların değiştirilmesi gerekmektedir. Biz Kürtler, Kürt dilinin eğitim dili ve resmi dil olmasını istiyoruz. Kürtçe, tüm Kürtlerindir. Bu amaçla tek ses olarak diyoruz ki; dilimiz kimliğimizdir, rengimizdir, Kürtlerin baş tacıdır, varlığımızdır. Dilimiz kırmızı çizgimizdir."

 

Amed/ Foto: Medine Mamedoğlu

 

Hayatı Kürtçe yaşayacağız

Yaşanan inkâr ve imha politikalarına karşı Kürt dilini yaşamın her alanında daha da yaygın bir şekilde konuşacaklarını söyleyen Cizîrî, şunları söyledi: "Evlerde, marketlerde, sokaklarda, okullarda, belediyelerde, hastanelerde, camilerde, mahkemelerde ve hayatın her alanında, biz her zaman Kürtçe konuşmayı, Kürtçe okumayı, Kürtçe yazmayı, Kürtçe yaşamayı isteyeceğiz. Bütün bunlar Kürtlüğümüzün göstergesidir. Bu tavrımızla Kürt dili konusunda her yerde farkındalık yaratmak ve Kürt dilini kimliğimizin bir parçası haline getirmek istiyoruz. Bu nedenle hayatın her alanında Kürtçe siyaset yapacağız. Kürtçe kültürel, sanatsal ve sosyal çalışmalar da yapacağız. Biz Kürt olarak her zaman gururla yaşamak, varlığımıza her zaman sahip çıkacağız. Şimdi Kürtçe zamanı."