Kısıtlı imkanlara rağmen başarılıydı

Kültür/Sanat Haberleri —

28 Eylül 2020 Pazartesi - 01:00

Şehba’da gerçekleştirilen Lêlûn Uluslararası Sinema Festivali’nde 58 farklı filmin gösterimi yapıldı.
21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü’nde Şehba’da başlayan Lêlûn Uluslararası Sinema Festivali, Berxwedan ve Serdem kamplarında yapılan film gösterimlerininin ardından önceki gün sona erdi. Dünyanın farklı yerlerinden toplam 58 filmin gösterildiği festival kısıtlı imkanlara rağmen başarılı ile yürütüldü. Festivalin tertip komitesinde yer alan Cangîn Ebdo, halkın büyük bir heyecanla festivale katıldığını söyledi. Festivalde çizgi filmden, sinemaya kadar çok sayıda eserin sergilendiğini dile getiren Ebdo, Halep’ten dahi insanların festivale katılmak için geldiğini aktardı.

Festivale büyük destek

Sinema eleştirmenlerinin de festivale tam not verdiğini kaydeden Ebdo, “Tertip komitesi dünyadaki çok sayıda sinema eleştirmeniyle iletişime geçti. Çok sayıda eleştirmen festivale büyük destek verdi. Festivalin bu denli ses getirmesiyle gurur duyduk. Filmlerin değerlendirilmesi süreci devam ediyor. Son toplantılar gerçekleştikten sonra seçim yapılacak. Koronavirüs nedeniyle jüriler buraya gelemedi” ifadelerini kullandı.
11 kadın yönetmen
Festivalin tertip komitesinde yer alan Zîlan Silêman da kadınların festivale katılımına dikkat çekti. 11 kadın yönetmen festivalde yer aldığını belirten Zîlan, ‘’Kadınların toplumdaki öncü rolü festivalde bir kez daha ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.
Lêlûn Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen filmler İtalya, Meksika, Kuzey Kürdistan, Güney Kürdistan ve Mısırlı yönetmen ve yazarlardan oluşan 7 kişilik jürinin seçeği filmlere ödül verilecek.

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.