Koç ve Kartal ile konuşmak suç sayıldı

Yurt Dışı Haberleri —

2 Aralık 2020 Çarşamba - 23:00

Gökmen Ç. davası

Gökmen Ç. davası

  • Koblenz’de yargılanan Gökmen Ç.’nin 400’ü aşkın kurumun çatı örgütü KCDK-E’nin Eşbaşkanı Yüksel Koç ve Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal ile telefon görüşmesi de suç sayıldı. Koç, "KCDK-E Avrupa yasalarına göre kurulmuştur. Görüşmelerimizin suç sayılması hukuk dışı ve Kürtleri kriminalizedir. Hukuk, kirli siyasete alet ediliyor" dedi.

 

DENİZ BABİR/KOBLENZ

Almanya’da 129b’den yargılanan Gökmen Ç.’nin 400’ün üzerinde Kürt kurumunun çatı örgütü KCDK-E’nin Eşbaşkanı Yüksel Koç ve Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal ile telefon görüşmesi de suç sayıldı.

Almanya’da yargılanan Kürt siyasetçi Gökmen Ç.’nin  Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi’ndeki davasına bu hafta devam edildi. 30 Kasım ve 1 Aralık’ta görülen 7. ve 8. duruşmada Federal Kriminal Polis Merkezi’nden (BKA) polislerin tanık olarak dinlenmesine devam edildi. Federal polis  Hirschberg’in, Gökmen Ç.’ye ilişkin suçlamaları Kürtlere yönelik kriminalizasyonun boyutunu da ortaya koyuyor.

Yürüyüşe, derneğe gitmek…

Federal polis Hirschberg’in Gökmen Ç.’nin tutuklandığı döneme kadar katıldığı eylemler, yürüyüşler ve Kürt derneklerine gidişinden bir suçmuş gibi bahsederken, evinde bulunan bir etkinlik için ayrılan otobüs biletleri de "suç" listesine girdi. Düsseldorf’ta 2016’da tutuklanan Muhlis Kızılkaya’nın Gökmen Ç.’nin evinden gözaltına alındığını da hatırlatan polis, o dönem evden alınan bilet, günlük gibi eşyaları da dosyaya ekledi. Almanya’da 129b’yi eleştiren bir not da -polis mahkemede notun Gökmen Ç.’ye ait olduğunu netleştiremediklerini söyledi- dosyaya delil olarak eklendi. Gökmen Ç.’nin "Türk devletinin Kürtlere yönelik soykırım ve saldırılarına dikkat çekmek için imza kampanyası yapılmalı" yazılı notu da polis tarafından "siyasetle ilgisine delil" olarak sunuldu. Mahkeme heyetinin "Elinizdeki bilgilerden Gökmen Ç.’nin konumu nedir" sorusuna polis net olarak bir şey söylemelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Kartal ve Koç ile konuşmak suç

Federal polis, Gökmen Ç.’nin, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ve Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal’ın telefon numaralarının bulunması ve yaptığı telefon görüşmelerini de suçlamalarına ekledi. Polis, Gökmen Ç.’nin bu kişilerden 'talimat' aldığını ileri sürdü.

Hukuk siyasete alet ediliyor

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E), 26 Avrupa ülkesi, Avustralya, Japonya, Kanada gibi dünyanın birçok ülkesinde Kürtleri temsil eden 400’ü aşkın kurumu temsil ediyor. KCDK-E’nin dünya genelinde Kürtleri temsil eden yüzlerce kurumun çatı örgütü olduğunu hatırlatan Yüksel Koç gazetemize yaptığı açıklamada, "KCDK-E, Avrupa yasalarına göre kurulmuştur. Görüşmelerimizin suç sayılması hukuk dışı ve Kürtleri kriminalize etmektir. Ben her gün onlarca farklı kurumla, şahsiyetle görüşüyorum. O zaman onlar da mı suçlu" dedi.

"Hukuk siyasallaştırılıyor, kirli siyasete alet ediliyor" diyerek, Kürtlerin de herkes gibi siyaset yapma hakkı olduğunu ifade eden Koç, "Gökmen, kurumlarımızda eşbaşkanlık yapmış, seçim çalışmalarında da yer almış bir üyemizdir. Kendi üyelerimizle görüşmemiz kadar doğal bir şey de olamaz. Bu politika, Türkiye’nin Kürtlere, demokratik kurumlara yaklaşımının aynısıdır" diye konuştu.

Bağışlar HDP için toplandı

Gökmen Ç.’nin avukatı Barış Yeşil ise müvekkilinin şimdiye kadar topladığı bağışlardan dolayı da suçlandığını hatırlatarak, "Pazartesi günkü duruşmada bu bağışların HDP için toplandığı mahkemece anlaşıldı. Polis bu bağışların yasal olmadığını ve illegal bir çalışma olduğunu ileri sürmüştü" dedi. Gökmen Ç.’nin 2018’de katıldığı eylemlerin yasa dışı olmadığını da belirten Avukat Yeşil, "129b kapsamında ele alınması kabul edilemez. Eylemler hukuk ve yasa çerçevesinde gelişmiştir" dedi.

Duruşmaya 7-8 Aralık tarihlerinde devam edilecek.

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.