Komutan Baran Mawa anıldı

Diaspora Haberleri —

8 Temmuz 2021 Perşembe - 15:29

  • 7 Temmuz 2018 tarihinde Hakkari’nin Faraşin alanında şehit düşen Baran Mawa (Ali Öncü) çeşitli etkinliklerle anıldı. Gençlik hareketinin önemli isimlerinden olan Baran Mawa, uzun yıllar Komalên Ciwan Koordinasyonu’nda yer almıştı.

 

Komalên Ciwan’ın öncü kadrolarından Baran Mawa, şehadetinin üçüncü yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. Mawa, 7 Temmuz 2018 tarihinde Hakkari’nin Faraşin bölgesinde 6 yoldaşıyla birlikte şehit düşmüştü.

Baran Mawa,  Fransa’nın Marsilya kentinde Kürdistanlı gençler tarafından düzenlenen bir yürüyüş ile anıldı. Renkli dumanlar da kullanan gençler, Komutan Baran’ın fotoğraflarını ve “Werin Cenga Azadiyê” yazılı bir pankart taşıdı. Belle de Mai’de bir miting düzenleyen gençler Komalên Ciwan’ın başlatmış olduğu “Werin Cenga Azadiyê” hamlesine Baran Mawa ruhuyla katılmaya, gençleri alanlara akmaya çağırdı.

İsviçre’nin Zürih kentinde bir araya gelen TCŞ aktivisti gençler de bir anma etkinliği düzenledi. Anmada Mawa’nın mücadele yaşamını anlatan bir değerlendirme ve şiir okundu, sinevizyon gösterimi yapıldı.