Komutan Zîn Avesta Darmstadt’da anıldı

Kadın Haberleri —

20 Temmuz 2020 Pazartesi - 10:46

  • Dersim’de şehit olan HPG ve YJA Star Komutanlarından Hafize Özdemir (Zin Avesta), Almanya’nın Darmstadt kentinde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

HPG ve YJA Star Komuta Konseyi Üyesi Zin Avesta (Hafize Özdemir) Almanya’nın Darmstadt kentinde anıldı.
DKTM’de gerçekleşen anmaya Darmstadt, Aschaffenburg, Mannheim, Mainz, Rüsselsheim kentlerinden Kürdistanlılar katıldı.
Saygı duruşu ile başlayan anmada Zin Avesta’yı anlatan, konuşmalar yapıldı, anısına Kürtçe şiirler okundu.
Devamında kendisinin kendisinin önderlik sahasında yoldaşları ile beraber çektirdiği fotoğrafları, yola hazırlanırken video çekimlerinden alınan konuşma ve sözlerini, sahada yaptığı söyleşileri gösteren bir sinevizyon sunuldu.

Botan’ın kızı Dersim’in komutanıydı

Anmada TJK-E adına söz alan Zeynep Zelal, komutan Zîn Avesta’yı şu sözlerle anlattı: “Heval Zîn’in arayışı Bêrîvanlarla başladı. Avrupa yaşamını ve sistemini reddederek saflara katılan, Önderlik Sahasına giden Heval Zîn, ulusal bir ruh kazanan, kendini Kürt Özgürlük mücadelesinde bulan bir yoldaşımızdı. Botan’ın Gabarı’na, Cûdîsi’ne tarihsel bilinçle bağlıydı. Botan kadınında Kürt kadınını keşfeden Heval Zîn, Botan’a aşkını hep anlatırdı. Bir mektubunda “Ben Botan’da Kürt gerçeğine döndüm, çocukluğuma, aile gerçeğine gittim. Kendime döndüm ve bir sorgulama yaşadım” yazarken, akan su gibi her an ve her yerde kendisini geliştirmeye önem veren bir kişiliğe sahipti. Heval Sorxwîn (Özgür Kaya) ile beraber mücadele saflarında yerini alan Heval Zîn, Dersim aşkını, Dersim’e bağlılığını, Beserleri, Zarifeleri tanıyarak uzun yıllar Dersim’de saha sorumluluğunu yaptı.
Kendisini üstün görmeyen ve kendisini halkın yanında bilen o mütevazı kişiliği ile hem kadın bilincini yükseltti, hem de kadın ordulaşmasını büyüttü.
Kadın hareketi olarak Zînlerin, Saraların, Beritanların mücadele geleneğiyle düşmanın soykırım saldırılarını kıracağımıza inanıyoruz.

Xoser’in onuru, Dersim’in yüceleşen kadını

Ardından Zîn Avesta’nın ailesi adına abisi Emin Özdemir söz aldı. Özdemir, Zin Avesta için şunları belirtti:
“Heval Zîn benim yanımda büyüdü. Ben hem babalık, hem analık hem de abilik yaptım. Heval Zîn benim için bir duruştu. Halkı için çok büyük bir fedakarlığa giren Zîn, duruşu, oturuşu, konuşması ile çok farklı bir insandı. İnsanlarını çok severdi, çocukları saçlarını tarayarak onlarla sohbet ederdi. Şehadet haberini aldığımda, ‘Sen Qendîl’in kahramanısın, Botan’ın sembolü, Xoser’in onuru, Dersim’in yüceleşen kadınısın” dedim. Heval Zîn’i hiç bir zaman unutmayacağım. Onun bıraktığı değerleri, anılarını, hatıralarını saklayacağım.”
KOMAW adına konuşan Mürşide Oltan da, Avesta şahsında 14 Temmuz direnişçilerini andı. Ardından Avesta için Kürtçe bir şiir okudu.

19 Temmuz doğum günüydü

Anma etkinliğinin sonunda, organizatörler, Zîn Avesta’nın doğum günü vesilesiyle pasta kesti.

DARMSTADT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.