Krizi büyüten savaş, çürütüyor

Ekonomik kriz

Ekonomik kriz

  • AKP Genel Başkanı Erdoğan yönetimindeki Türk devletinin Kürtlere karşı yeniden savaş başlatmasıyla birlikte krizleri de derinleştirdi. Türk ekonomisi tüm alanlarda çıkmazla boğuşurken sosyal çürüme de eşlik ediyor.

Savaş politikalarına geri dönülmesi ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ağırlaştırılması, kriz sarmalını da çıkılmaz hale getirdi.

 Erdoğan’ın başbakan olduğu 28 Aralık 2012’de yaptığı “Milli İstihbarat Teşkilatı, Kürt sorununa çözüm bulmak için Abdullah Öcalan’ı ziyaret ediyor” açıklamasıyla başlayan 'diyalog süreci', 22 Mart 2015’te Ukrayna dönüşü uçakta Cumhurbaşkanı olarak yaptığı konuşmayla birlikte son bulurken, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit de sürecin sonlandırılmasıyla birlikte ağırlaştı. AKP-MHP iktidarının savaşta ve tecritte ısrarcı olması, birçok sorunu beraberinde getirdi. Türkiye’de ekonomik kriz derinleşirken, sosyal çürüme de etkisini arttırdı. MA'dan Berivan Kutlu, Abdullah Öcalan ile görüşmelerin gerçekleştiği 2013-2015 yılları ile tecridin başladığı 2021'den itibaren ki verileri karşılaştırdı.

Sosyal çürüme

Diyalog sürecinin, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tabiriyle “buzdolabına kaldırılmasıyla" birlikte siyasi partilerden savaşı körükleyen, cinsiyetçi, ayrımcı ve tekçiliği öven açıklamalar gelmeye başladı. Bir yandan askeri sevkiyat ve saldırılar gerçekleştirilirken, bir yandan da siyasiler toplumu dizayn etmek için Kürt düşmanlığı üzerine bir dil geliştirdi. Yapılan her açıklamayla birlikte toplum daha kutuplaştırıldı. Bu durum toplumdaki sosyal çürümeye zemin hazırladı ve çocuğa yönelik istismar, işçi ölümleri, bireysel silahlanma ve kadın katliamları hızla arttı.

 

 

40 bin 713 çocuk istismarı

Görüşmelerin sürdüğü dönemde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 2013'te çocukların cinsel istismarı suçuyla 17 bin 948 dosya açılırken, 2023’te bu sayı 40 bin 713 oldu.

Yurttaşlarda 36 milyon silah

Umut Vakfı verilerine göre; 2012'de 338 bin 22 adet taşıma, 319 bin 37 adet bulundurma silah ruhsatı bvardı. 2023'te ise yaklaşık 4 milyon ruhsatlı, 32 milyon ise ruhsatsız silah bulunduruldu.