Küba sandığa gitti

Dünya Haberleri —

Küba'da Ulusal Meclis seçimleri

Küba'da Ulusal Meclis seçimleri

  • Ulusal Meclis seçimlerinin yapıldığı Küba'da 8 milyon seçmen 470 Milletvekilini seçmek için sandığa gitti. Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in 5 yıl daha görevde kalması bekleniyor. 

12 milyona yaklaşan nüfusuyla Küba 5 yıl görev yapacak olan milletvekillerini seçmek için bu gün yerel saat ile yerel saatte 07.00-19.00 arasında oy kullandı. Küba genelinde kurulan sandık sayısı 23 bin 648.
Ulusal Seçim Konseyinden (CEN) yapılan açıklamada, sonuçların sisteme aktarılmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacağı duyuruldu. CEN Başkanı Alina Balseiro, seçimin şeffaf ve güvenilir şekilde tamamlandığını belirterek, katılım oranının yüzde 70,34 olduğunu kaydetti. Seçime katılım 2018'e göre, 7,91 oranında azaldığı bildirildi.
Muhalefet, seçimlerin güvenilir olmadığı gerekçesiyle halktan çekimser kalmasını istemiş, iktidar partisi ise herkesi oy vermeye çağırmıştı.

Tabandan gelen vekiller
Milletvekili adaylarının yarısı belediye meclislerinden, diğer yarısı ise sendikalar ve öğrenci dernekleri gibi seçim kurulları tarafından belirlenmişti.
Adayların Ulusal Mecliste sandalye kazanabilmeleri için kendi bölgelerinde oyların yüzde 50'sinden fazlasını almaları gerekiyor. Adayın yeterli oyu alamaması halinde ise Meclis, söz konusu bölge için atama yapabiliyor veya belediye komisyonlarının yapmasına izin verebiliyor.
Mecliste temsil edilecek 470 sandalye için 470 aday yarışıyor ancak yarışta muhalefet adayı mevcut değil. Çok partili siyasi sistemlerin aksine, Küba'da Meclise girecek adayların çoğu Küba Komünist Partisi (PCC) üyesi olarak geçiyor.
Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in beş yıllık bir dönem için daha seçilmesi bekleniyor. Diaz-Canel aynı zamanda milletvekili adayı olmuştu. HAVANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.