Kürdistan halkının sesi Katalonya'ya ulaştı

Dünya Haberleri —

Katalonya Parlamentosu

Katalonya Parlamentosu

  • İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya bir ilke imza atarak Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıma kararı aldı. Her iki özerk bölgenin temsilcileri yaptıkları açıklamada, halkların dayanışması ve birliğinin pekişmesi için önemli bir karar alındığı vurgusunu yaptı.

 

RONÎ RİHA/BARSELONA

Katalonya Parlamentosu’nda önceki gün gerçekleştirilen oturumda Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi resmen tanındı. Özerk Yönetimi siyasi özne olarak kabul eden Katalonya Parlamentosu bununla da sınırlı kalmayıp, Rojava’yla dayanışmayı büyütme, işbirliği geliştirme, yardım teşviki yönünde de karar aldı. Parlamentodan tüm dünyaya örnek olan demokratik konfederal sisteme de destek çıktı.

Tanıyan ilk parlamento

Katalonya Parlamentosu, Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni resmen tanıyan ilk Parlamento oldu. Katalanların bağımsızlığında birleşen Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Katalonya için Birlik (Junts) ve Halk Birliği Adaylığı (CUP) partilerinin "evet" oyuyla Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi 49’a karşı 80 oyla Katalonya Parlamentosu tarafından resmi olarak tanındı.

foto: Katalonya Parlamentosu

Dört madde de kabul edildi

Parlamentoda ayrı ayrı oylanan dört maddenin tamamı da kabul edildi:

⇒ Siyasi bir özne olarak Demokratik Konfederalizme dayalı Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin varlığını kabul eder ve Katalan kurumları bu yönetimle kurumsal ilişkiler kurar. (80 evet, 49 hayır ile kabul edildi)

⇒ Ortadoğu’da belediyecilik, feminizm ve sosyal ekoloji temelinde barışçıl, kapsayıcı, demokratik bir ortak yaşam çözümü olarak demokratik konfederalizmin potansiyelini vurgular. (111 evet, 18 hayır ile kabul edildi)

⇒ Kuruluşları, sivil toplumu ve Katalonya vatandaşlarını, bölgenin yeniden inşasına katılmak ve hem ülkenin maddi yeniden inşaası hem de kalıcı veya geçici mültecilerin karşılanması için vatandaşlarıyla kardeşlik içinde bir dayanışma ağını teşvik etmeye çağırır. (111 evet, 11 hayır, 7 kararsız ile kabul edildi)

⇒ Katalonya hükümetini bu dayanışma ağını geliştirmek için farklı idareler, kuruluşlar ve sivil toplumdan oluşan bir kurul oluşturmaya çağırır. (110 evet, 17 hayır, 1 kararsız ile kabul edildi)

Elulaia Reguant / foto: Katalonya Parlamentosu

Ne İspanya ne de Türkiye değiştirebilir

Halk Birliği Adaylığı (CUP) Milletvekili Elulaia Reguant boynundaki sarı kırmızı yeşil renkteki fularla Katalonya Parlamentosu’nda yaptığı konuşmayla Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin tanınmasının önemine vurgu yaptı. Parlamentoda kararın kabulü ardından konuştuğumuz Reguant mutluluğunu dile getirerek şunları belirtti: "Bugün parlamentoda Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi net bir şekilde tanındı. Aynı zamanda toplumsal yol ve yöntemle yürütülen Demokratik Konfederalizmi de bir sistem olarak tanıdı. Bu sonucu büyük bir kesime kabul ettirdik. Kimi partiler belki karşı ancak buna karşı çıkanlar için şunu söyleyebiliriz; bunlar rejim ve İspanya devletinin taraftarlarıdır. Sağcı ve sosyalist partiler buna karşı çıktı. Herhangi bir devlet veya yönetime destek verecek güçlerinin olmadığını ve otonom olduklarını belirtiyorlar.