Kürdistani örgütlerden skandal yasağa tepki

Dünya Haberleri —

12 Temmuz 2021 Pazartesi - 16:30

  • Avrupa’daki Kürdistani örgütler Alman hükümetinin kendi yasalarını çiğneyerek KCDK-E’yi kriminalize ettiğini belirtirken, Avrupa Demokratik Güç Birliği KCDK-E ile dayanışma ve ortak mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.

 

FİRAZ BARAN/KÖLN

Avrupa’da faaliyet gösteren Kürt kurumlarının çatı örgütü KCDK-E’nin kongresinin Alman polisi tarafından engellenmesine yönelik tepkiler devam ediyor.

Aralarında YNK, Tevgêra Gorran, PYD, P.D.K.S, PÎK, PJAK, PÇDKS, KODAR, FEDA, NAV-YEK, YMK gibi 50’yi aşkın parti, örgüt ve kuruluş yaptıkları ortak açıklamayla KCDK-E’nin kongresinin engellenmesine tepki gösterdi. "KCDK-E 4. Kongresi Almanya polisi tarafından demokrasi ve hukuk normları hiçe sayılarak keyfi şekilde engellenmiştir. İleri sürülen gerekçelerin hiçbirinin hukuki dayanağı yoktur" denilen açıklamada, KCDK-E’nin Avrupa'da yaşayan başta Kürdistanlılar olmak üzere diasporada yaşayan tüm göçmenlerin dil, kültür ve insani yaşam haklarını savunan sivil bir toplum örgütü olarak faaliyetlerini yürüttüğü hatırlatıldı.

"Alman hükümetinin takındığı bu tutum bize hiç yabancı değildir. Faşist diktatör Erdoğan’ın HDP ve muhalif kurumlara karşı sürdürdüğü siyasi soykırım saldırılarının bir benzerini uyguluyor" diyen Avrupa’daki Kürdistani örgütler, "Alman hükümeti, Türk devletinin bu kararlarını burada uygulamakla kendi hukuk normlarını keyfi bir şekilde çiğnemiştir" diye belirtti. KCDK-E’yi sahiplenme çağrısı yapan Kürdistani örgütler, "Bu anti-demokratik ve hukuk dışı uygulamalara karşı ortak tutum almaya, bu saldırılara karşı ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz" dedi.

 

Ortak mücadeleyi büyütelim

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) de engellemeye "Alman devleti, bu tavrıyla bir kez daha faşist Türk devletinin ve onun temsilcisi olan Erdoğan'ın yanında olduğunu göstermiştir" diyerek tepki gösterdi. Güney Kürdistan’a giden heyetin de Alman devleti tarafından engellendiğini hatırlatan ADGB, "Alman devleti bu kararla kendi anayasasını ve yasasını ayaklar altına almıştır. Tüm yurtsever, devrimci, demokratik halkımızı KCDK-E’nin yanında olmaya, Alman hükümetinin anti-demokratik ve hukuk dışı saldırılarına karşı sokaklarda ortak mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz" mesajı verdi.

Zeynep Binici Çetinkaya

Türkiye ile aynı dili kullandı

KCDK-E bünyesinde yer alan federasyonların eşbaşkanları da kongrenin yasaklanmasına sert tepki gösterdi. Danimarka Demokratik Kürt Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanı Zeynep Binici Çetinkaya, kongrenin yasaklanmasının hem Almanya hem Avrupa ülkelerinin yasalarına aykırı olduğuna dikkat çekerek, "Alman polisi kendi yasalarına karşı hareket etti. Ayrıca yasaklama gerekçelerini sıralarken Türkiye ile aynı dili kullanmaları dikkat çekici" dedi.

Latif Karakaş

 

Yasakları kabul etmiyoruz

Kuzey Almanya Demokratik Kürdistan Toplumu Federasyonları (FED-MED) Eşbaşkanı Latif Karakaş da Almanya’nın yasakçı tutumuna tepki gösterdi. Niedersachsen eyaletinde çoğu zaman yasaklarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Karakaş, "TEV-DEM, YPG ve YPJ'nin bayrakları yasak. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın pankartlardaki fotoğrafları bile yasak. Hatta öyle ki Sakîne, Rojbîn ve Ronahî arkadaşların fotoğraflarını da yasakladılar. Bir mitingde Mazlum Doğan arkadaşın fotoğrafına dahi yasak getirdiler“ diyerek, bu tutumu kabul etmeyeceklerini vurguladı.

 

Erdoğan rejiminin hizmetinde

Özgür İşçiler Sendikası (FAU) Uluslararası Komitesi sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımla kongrenin engellenmesine "Ve Alman polisleri yine Erdoğan rejiminin hizmetinde"  diyerek tepki gösterdi.