Kürt düşmanlarına cevap olacak

  • DTK Eşbaşkanı Öztürk, “Kürtlerin kültürüne, diline, tarihine düşman bu zihniyete karşı sandıklara gidelim. Gereken cevabı verelim” çağrısında bulundu.

Payîzava ve Westan’da halk buluşmalarında konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “31 Mart’ta halkımız yalancılara, talancılara sağlam bir cevap verecek. Kürt halkı bu cevabıyla ‘Siz irademizi gasp etseniz de biz buradayız’ diyecek” dedi.  

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Wan’ın Payîzava (Gürpınar) ve Westan (Gevaş) ilçelerinde halk buluşmaları gerçekleştirdi. Buluşmalara, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DEM Parti ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Wan İl yönetimi, DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Ulusal kıyafetler giyen yurttaşlar, büyük bir coşkuyla Öztürk ve beraberindekileri karşıladı. Ardından yurttaşlar, heyetle birlikte uzun süre halay çekti. Payîzava Belediyesi Eşbaşkan Adayları Mukaddes Karakoç ve Mehmet Tahir Ertaş, projelerini anlattı.

Kurdistan çocuklarına sahip çıkıyor

DTK Eşbaşkanı Öztürk ise AKP-MHP iktidarının Kürtlerin kültürünü, dilini yok etmek üzerine politika yürüttüğünü söyleyerek, buna karşı mücadelenin de yükselerek devam ettiğine dikkat çekti. 50 yıldır Kürtler üzerinde kirli bir savaşın sürdüğünü söyleyen Öztürk, katliamları hatırlatarak, “Bu sistem, binlerce insanımızı katletti. Ben Kürt'üm, üzerinde yaşadığımız topraklar Kurdistan. Kurdistan her şeye rağmen 50 yıldır, ‘Buradayım’ diyor. Kültürüne, tarihine, çocuklarına sahip çıkıyor. Hükümet değişti ama zihniyet aynı” şeklinde konuştu. 

Öcalan’dan yaklaşık üç yıldır hiçbir şekilde haber alınamadığını hatırlatan Öztürk, “Sayın Öcalan’ın sesi Kürtlerin, Kurdistan, Türkiye halklarının sesidir. Tecrit, barışa karşı devam ettiriliyor” dedi.