Kürt gazeteciler için İstanbul’da eylem

23 Haziran 2022 Perşembe - 18:15

  • Amed’de tutuklanan 16 gazeteciyle dayanışma amacıyla açıklama yapan meslektaşları, ortak mücadele çağrısı yaparak, susmayacaklarını söyledi.

 

Amed’de tutuklanan 16 gazeteci için Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) öncülüğünde dün “Özgür basın susturulmaz” sloganıyla Beyoğlu Şişhane Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Basın İş Sendikası, Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği (MLSA) yöneticileri, çok sayıda gazetecinin yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) üyeleri katıldı. 

MKGP üyeleri Diren Yurtsever ,basın metninin Türkçesini; Durket Süren ise Kürtçesini okudu. Yurtsever, yaşadığı krizden kurtulmak isteyen AKP-MHP iktidarının savaşı, baskıyı ve zor aygıtlarını devreye koyarak toplumu sindirmeyi amaçladığını dile getirdi. İktidarın yürüttüğü politikalara rıza göstermeyen tüm kesimlerin yargı üzerinden kontrol altına alınmaya çalışıldığını vurgulayan Yurtsever, “Derinleştirdiği ekonomik krize, toplumsal değerleri çürütme politikasına, işlediği suçlara, savaş, talan ve yağma siyasetine karşı çıkan tüm sesleri kendisine ‘düşman’ olarak gören iktidar, artık kaybediyor. Seçim ve savaş üzerinden iktidarını yeniden tahkim etmeyi amaçlayan iktidar, böylesi bir süreçte kendisine biat etmeyen, bedel ödemek pahasına gerçeklerin peşinde koşan, mesleğin onuruna ve toplumun haber alma hakkına sahip çıkan başta özgür basın olmak üzere kontrol altına alamadığı basını da sindirmeyi amaçlıyor” diye konuştu. 

Zaten gazeteci oldukları için

 “Arkadaşlarımızın gazeteci olduğunu anlatmayacağız, çünkü zaten gazeteci oldukları için tutuklandılar” diyen Yurtsever, asılsız, dayanaksız iddialarla, mizansen kurgularla yapılan bu operasyonun apaçık ortada olduğunu kaydetti. Yurtsever, “Hedef alınan sadece arkadaşlarımız değil, onların özgürlükleri, gazetecilikleri ve gazeteciliğin kendisi değil, çok daha fazlasıdır aslında. Hedeflenen, varlığı inkar edilen, her türlü baskıya, zora maruz kalan ve buna karşı mücadele yürüten Kürt halkının; ezilen, ötekileştirilen tüm inanç ve halkların; kadınların, çocukların, ekolojistlerin, gençlerin sesinin kısılmasıdır” dedi.

Kalemini bükmeyecek

Yurtsever, bütün baskılara rağmen kalemini bükmeyen özgür basının, bundan sonra da kalemini bükmeyeceğini; bir adım bile geri atmayacağını vurgulayarak, “Tüm baskılara rağmen daha da büyüyerek, çoğalarak ve daha dirençle mesleğimize sahip çıkıyoruz. Tıpkı tutuklanan arkadaşlarımız gibi biz buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımız içeride de olsa dışarıda da olsa yazmaya devam edecek. Özgür basında çalışmayı bir onur olarak yaşayan bizler, onların ve toplumun, hakikatin sesi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Bu baskıların sadece özgür basınla sınırlı kalmayacağını söylediklerini anımsatan Yurtsever, bugün getirilmek istenen sansür yasasının bu operasyonun devamı olduğunu ve bunun süreceğini söyledi. Yurtsever, “Bunu engellemenin tek yolunun ise dayanışmanın da ötesinde ortak mücadeleyi, karşı koyuşu örgütlemek  Arkadaşlarımızı geri alana kadar, basının özgürlüğü sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Susmayacağız” mesajını verdi.

Kürt gazetecilerle yan yanayız

Açıklamanın ardından konuşan DİSK Basın İş’ten Candan Yıldız ise şunları ifade etti: “Gazetecilerin tutuklanması, sadece Kürt halkının meselesi olmadığı gibi sansür yasası da sadece gazetecilerin sorunu değil. Kürt gazeteciler diye altını çiziyorum, çünkü Kürt gazeteciler hakikati işaret ettiği için tutuklanıyor. Gazeteciler Türkiye’nin doğusunda, batısında haber hakkı için mücadele ediyor. Kürt gazeteci arkadaşlarımızla yan yanayız.” 

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, Kürt halkına yapılan baskıya, tutuklamaya sessiz kalındığında her yerine yayıldığına işaret ederek, şunları dile getirdi: “Belediyelerimize kayyum atadılar sessiz kalınınca Boğaziçi’ne kayyum atadılar. Eşbaşkanlarımız tutuklandı, dokunulmazlığı kaldırıldı sessiz kalındı CHP’lilere siyaset yasağı getirildi. Kürt basını susturulmaya çalışıyorlar. 16 gazeteci tutuklandı. Ardından, sansür yasası olarak buraya yansıdı. ktidar, halkın gerçeğe ulaşmasını engellemeye çalışıyor.”  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.