Kürt kıyafetlilere işkence

İşkence görüntüleri

İşkence görüntüleri

  • Nisêbîn’de yılbaşı gecesi ulusal kıyafet giyen iki gencin Türk devlet güçleri tarafından darp edildiğine dair anlar, güvenlik kamerasına yansıdı. Gençler, polisler hakkında şikayetçi oldu.

Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde 31 Aralık 2022'de Kürt ulusal kıyafeti giyen B.K. (16) ile Hüseyin Gökalp'in (18), bir yakınlarının kına gecesinden dönerken kendilerini durduran Polis Özel Harekat (PÖH) tarafından darp edildikleri ortaya çıktı. Dicle Mahallesi'nde bulunan Can Sokak'ta saat 23.30 sıralarında yaşanan polis şiddeti, bir iş yerine ait güvenlik kamerasına (güvenlik kamerasının saatinin yaklaşık 5 saat ileride olduğu tespit edildi) yansıdı. 

Kafaları araca vuruldu

Görüntülerde, iki gencin önü sokaktan geçen zırhlı araç tarafından kesiliyor. Uzun namlulu silahlarla zırhlı araçtan inen 3 PÖH elemanı, bir anda iki genci darp etmeye başlıyor. Polisler, gençlerin kafalarını zırhlı araca vurarak, daha sonra yumruk ve tekmeler savuruyor. Bu sırada araçtan inen 1 başka polis de gençlere tekmelerle şiddet uygulamaya başlıyor. Gençler, ardından yere yatırılarak, darp ediliyor. 1 polisin, yerde yatan gençlerden birinin kafasına şiddetli bir şekilde tekmeler savurduğu görülüyor. Yerdeki şiddetin sona ermesinin ardından yüzleri zırhlı araca dönük bir şekilde bekletilen gençler, kimlik kontrolünün ardından serbest bırakılıyor. 

Gençler, yaşadığı şiddeti ailelerine anlatttı. Gençler, olayın yaşandığı yerde güvenlik kameralarının olduğunun öğrenilmesi üzerine Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mêrdîn Şubesi'ne başvurdu. Gençler, ÖHD'li avukatlar aracılığıyla Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulundu. 

Savcıya da anlattılar

Hüseyin Gökalp, savcılığa verdiği ifadede, sokakta yürüdükleri esnada zırhlı araçla önlerini kesen polislerin, 'O.. çocukları bu ne kıyafet' şeklinde sinkaflı küfürler ettiğini aktardı. Gökalp, daha sonra darp edildiklerini, maskeli polislerden birinin kendisine kafa attığını ve bu sırada kafasının zırhlı araca çarptığını belirterek, "Sonrasında B.K. ve beni yere yatırdılar, o esnada üst taraması yaptılar. Bu esnada polis memurlarından bir tanesi benim sol bacak arkama tekme attı. Şu an hatırlamıyorum ama tüm polis memurları ara ara B.K. ve benim vücudumuzun farklı bölgelerine tekme vurmak suretiyle darp ettiler” dedi. Yerde darp edildikleri sırada da polislerin küfür ve hakaretlerini sürdürdüğünü ifade eden Gökalp, polislerin kendilerine “başka kıyafet yok mu” sözleriyle saldırdıklarını ve giydikleri kıyafetler nedeniyle darp edildiklerini düşündüğünü söyledi. 

Silahın namlusunu dayadı

16 yaşındaki B.K. ise polislerin kendilerine küfür ettiğine işaret ederek, yaşadığı şiddeti şu sözlerle anlattı: "Birden tokat, yumruk ve tekmeler atmaya başladılar. Bir müddet yere yatırarak, tekme ve yumruklar atmaya, küfürler etmeye devam ettiler. Kimliklerimizi alıp, telefon ile GBT sorgumuzu yaptıkları esnada polislerden biri silahın namlusunu bacağıma dayayıp, bastırarak, ‘doğruyu söyle yoksa kötü şeyler olacak’ diye bağırarak, silahın namlusunu iyice bastırması üzerine bacağım feci şekilde ağrıdı. Namlunun dizimde oluşturduğu yara izi halen mevcuttur. GBT’den gelen bilgi sonucunda bana ‘sen Zeki K.’nin oğlu musun’ diye sorduğunda ‘Evet’ cevabı vermem üzerine polislerden biri sertçe kafamı iki kere akrep aracına vurmuştur." 

 Gençler, giydikleri kıyafetlerden dolayı darp edilmeleri nedeniyle polisler hakkında "nefret ve ayrımcılık", "küfür ve hakaret", "tehdit" suçlamalarıyla şikayetçi oldu. B.K.’nin annesi Canan K. de, çocuğunun darp edilmesi nedeniyle şikayetçi olduğunu belirtti.

ÖHD: Soruşturma başlatıldı

ÖHD Mêrdîn Şubesi, yaşananları "insanlık dışı, onur kırıcı muamele ve işkence" olarak niteleyerek, suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığını aktardı. 

Mêrdîn Barosu da yaptığı açıklamada, suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, işkence ve kötü muameleye karşı mücadeleye devam edileceği vurgulandı. Açıklamada, “Soruşturmanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz” denildi. MA/MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.