Kürtler Fransa’da ders kitaplarında

Kültür/Sanat Haberleri —

6 Eylül 2020 Pazar - 23:00

  • Fransa’da liseler için hazırlanan ders kitabında Kürtlerin bağımsızlık mücadelesine ve DAİŞ’e karşı savaşına yer veriliyor. Okullarda okutulacak kitap, Kürtlerin Avrupa’daki görünürlüğünü artırması ve diplomaside elini güçlendirmesi açısından oldukça önemli.

LUQMAN GULDIVÊ

Fransa’da 2020-21 lise ikinci sınıflar için hazırlanan ders kitabında iki sayfa Kürtlere ve Rojava’daki direnişe ayrıldı.
Liseler için hazırlanan tarih kitabında ‘Devletsiz Halk Kürtler’ başlığıyla Kürtler ve Kürdistan, Fransa’daki okullarda ders olarak okutulacak. Ders kapsamında öğrenciler, Kürtler hakkında bir sunum yapacak. Kitapta Kürtlerin son yüzyıllık tarihi hakkında bir kronoloji var. 1920-1930’daki Kürt isyanları ile başlayan kronoloji, 2018’de Türk devletinin Rojava’daki Efrîn’i işgal etmesiyle son buluyor. Kitapta yanlış bilgiler de var. Mesela, YPJ’nin kuruluş yılı 2004 olarak yazılmış. Kitapta ayrıca Kürdistan haritası da bulunuyor. Rojava hakkında Le Monde gazetesine dayandırılan uzman görüşlerine de yer verilmiş. Türk devletinin Serêkaniye ve Girê Spî’yi işgalinden de bahsedilen yazının başlığı; ‘’Suriye Kürdistanı’nın sonu’’.

Dört parçada Kürtlerin durumu

Derste en önemli bölüm, üç sorunun yer aldığı tartışma bölümü. Sorular, dört parçada Kürlerin durumu ve kendi kaderlerinin tayini için mücadeleleri, DAİŞ’e karşı savaşta Kürtlerin Irak ve Suriye’de rolü, Kürtlerin Irak ve Suriye’deki karşılaştırmalı durumu ile ilgili. Bu üç soru dışında ayrıca bağımsızlık ve 2017’de yapılan referandum ile ilgili bir soru da var.
Tartışma bölümünde ayrıca öğrencilerden Kürtler ve Filistinlilerin benzeşen ve ayrışan yönleri ile ilgili bir tartışma yürütmeleri isteniyor.

Kürdistan haritası

Kitapta görsel olarak Kürdistan haritası dışında YPG ve YPJ savaşçılarının göründüğü bir fotoğraf var. İçeriğinden bağımsız olarak ders kitabında Kürtlere yer verilmesi diasporadaki Kürt toplumu ve diplomasisi için önemli bir gelişme.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.