Kürtler özür beklerken  Säpo baskıyı arttırdı

Dünya Haberleri —

28 Nisan 2021 Çarşamba - 17:50

  • İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Rıdvan Altun, Säpo'nun baskılarına uğrayan ve sınır dışı edilmek istenen 30 Kürt’ün derneklerine başvurduğunu söyledi. Altun, “Sistematik bir baskı ile karşı karşıyayız’’ dedi.

İsveç'in 1986'da suikasta kurban giden Başbakanı Olof Palme'nin katil zanlısının İsveçli Stig Engström olduğu açıklanması ardından Kürtler özür beklerken, İsveç İstihbaratı (Säpo) Kürtlere yönelik baskıları arttırdı.

30 Kürt DTKM’ye başvurdu
İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Rıdvan Altun, Säpo'nun baskılarına uğrayan ve sınır dışı edilmek istenen 30 Kürt’ün derneklerine başvurduğunu söyledi. Altun, "Gerçekte ise Säpo'nun baskılarına uğrayan Kürtlerin sayısı çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz’’ dedi.
Altun, fişlenen pek çok Kürt’ün polisin ve Säpo’nun baskı yapmasından korktuğu için ortaya çıkmaya cesaret edemediğine dikkat çekti. 

Säpo’nun yeni politikası
Altun, özellikle İsveç'in DAİŞ'e katılanları cezalandırmak amacıyla çıkardığı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra Säpo'nun Kürtlere yönelik tutumunda bir değişiklik olduğunu gözlemlediklerini söyledi.
Yeni Özgür Politika Gazetesi’ne bilgi veren Altun, İsveç hükümetinin Kürtlere yönelik politikasının samimi olmadığını belirtti ve ekledi: "Doğrusu ilginç bir durum. Dışişleri Bakanı’ndan, hükümetin birçok üyesiyle görüşmelerimiz oldu. Kürt hareketine, Kürtlerin mücadelesine sempati ile baktıklarını da ifade ettiler. Bizimle hem iyi ilişki kuruyorlar hem de  Olof Palme cinayeti döneminde olduğu bir baskı sözkonusu. Bunu anlamakta zorlanıyoruz. Ciddiyetsiz bir durum var.’’

2019’da DAİŞ’e yönelik çıkartılan yasanın daha Kürtlere yönelik işletildiğine dikkat çeken Altun, ‘’Olof Palme cinayetten sonra polis şefi Hans Holmer, Palme’nin katili olarak  Kürtleri hedef almıştı. O dönem “Kurdspår'u (Kürt izi) başlatılmıştı. Şimdi’de Säpo’nun başlattığı bir ‘Kürt avı’ ile karşı karşıyayız. Sistematik ve giderek genişleyen bir baskı var’’ dedi.

Aileler parçalandı
İsveç'in ETC gazetesinde ise Joakim Medin ve Zanna Nordquist'in kaleme aldıkları makalede Säpo'nun Kürtlere yönelik baskısının ülkede yaşayan Kürtler arasında korku ve kaygının artmasına neden olduğuna dikkat çekti.
Özellikle son dönemlerde çok sayıda Kürt’ün sınırdışı edildiğine yazan gazeteciler, Säpo’nun aileleri parçaladığını belirttiler.

MİT ile yakın ilişki
Sol Parti Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Håkan Svenneling ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi Dış Politika Komisyonu Üyesi Anders Österberg, Säpo'nun son dönemlerde Türk istihbaratıyla  yakın ilişki kurması ardından Kürtlerin fişlendiğine dikkat çektiler.
Liberal Parti Dış Politika Sözcüsü Fredrik Malm, Säpo'nun  konuyu parlamento gündemine getireceklerini açıkladı. STOCKHOLM

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.