Kürtlere ‘kafir’ deyip saldırdılar

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Almanya’nın Başkenti Berlin’in Tegel mülteci kabul merkezinde, Kürtler etnik kimlikleri ve inançları sebebiyle DAİŞ zihniyetli bir ırkçı grubun saldırısına uğradı. Çok sayıda saldırgan tarafından linç edilen Kürtlere Arap güvenlik görevlileri yardım etmedi. Mülteciler tehlike altında.
  • Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı. Lince uğrayan Evren Çiçek, “Organize olmuş DAİŞ zihniyetini Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşadık” dedi.  

 

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Berlin’in Tegel kasabasında bulunan mülteci merkezinde Kürt mültecilere ırkçı saldırı düzenlendi. Mültecilerden Evren Çiçek, “Organize olmuş DAİŞ zihniyetini Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşadık. Tek muhatap güvenlik görevlileri onlar da göz yumdular, saldırdılar, linç ettiler” dedi. 
DAİŞ zihniyetli bir grup, 25 Kasım Cumartesi gece saatlerinde Kürt mültecilere yönelik “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” şeklinde ırkçı söylemler ile saldırı gerçekleştirdi. Altı Kürt mültecinin yaralandığı olay sırasında kabul merkezinin güvenliğini sağlayan Arap güvenlik görevlileri de Kürt mültecilere saldırdı. Alınan bilgilere göre ırkçı saldırganların çoğunluğu Suriye ve Irak vatandaşı. 

Kampa giriş yasaklandı
Saldırının ardından dondurucu soğuğuna rağmen geceyi kamp dışında geçirmek zorunda kalan Kürtler (300’e yakın çocuk ve kadın) sabahın erken saatlerinde başka bir çadıra alındı. Kamp yetkilileri bir açıklama yapmazken, Arap güvenlik görevlileri ise Kürtleri polis çağırmak ve sınır dışı etmekle tehdit etti. Haberi hazırladığımız saatlere kadar da kampa dışardan avukat dahil kimsenin giriş yapmasına izin verilmiyordu. Buna rağmen ırkçı saldırıya uğrayan ve gördüğü tedavi sonrası kabul merkezine getirilen Kürtler ile sınırlı bir şekilde de olsa görüşebildik. 

Güvenlikçiler de ortak oldu
Saldırıya uğrayanlardan biri Dersimli Cem Urun (33). Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan Cem Urun gazetemize şunları söyledi: “Yaklaşık 2 ay önce Avrupa’ya sürgün olmak zorunda kaldım. Türkiye’de uğradığım ırkçılığı, burada göç etmiş olanlardan gördüm. Gece saat 1 sularında birkaç Arap mültecinin uyuyan arkadaşlarımızı rahatsız etmesi üzerine uyardık. Uyarılara ırkçı söylemler ile karşılık verdiler ve bizi linç etmek istediler. Sabah saatlerine kadar 5-6 defa aynı problem ile karşı karşıya kaldık hatta aileleri çıkarmaya çalışırken yine linç edilmek istendik. Tabi bu çabalarımıza karşı Arap güvenlik görevlileri de linç edilmemize sessiz kaldı, hatta linçe onlar da ortak olarak bizlere saldırdılar.

Ukraynalılar kısa, Kürtler uzun kalıyor
Bize 'Kafanızı keseceğiz' diye tehditler savuran DAİŞ zihniyetini taşıyanlarla aynı ortamda kalmak zorunda kaldık. Buna itiraz etmemize rağmen hala bir sonuç elde edemedik. Saldırgan Arap güvenlik görevlileri hala kampta çalışıyorlar. Bir muhatap bulamıyoruz. Polis ile iletişim kurmak istediğimizi söylediğimizde sınır dışı edileceğimizi söylüyorlar. Tegel kabul merkezi aslında Ukrayna savaşından dolayı gelenler için birkaç gün kalabilecekleri bir yer olarak dizayn edilmiş fakat bizler aylardır buradayız.”