Kürtlük adına ne varsa yok etmek istiyorlar

Kültür/Sanat Haberleri —

16 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

Van’da Kürtçe yön tabelalarının kayyumun talimatıyla kaldırılmasının asimilasyon politikalarının devamı olduğunu söyleyen Kürt Dil ve Kültür Ağı sekretaryasından Bawer Berşev, “Kürtlük adına ne varsa yok etmek istiyorlar” dedi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde bulunduğu 2014 yılında Çaldıran Belediyesi tarafından yerleştirilen ilçeye bağlı bazı kırsal mahallelerin Kürtçe isimlerinin bulunduğu yön tabelaları, Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun talimatı ile yerlerinden kaldırıldı. Kaldırılan Kürtçe tabelaların yerine mahallelerin sadece Türkçe isimlerin yer aldığı tabelalar dikildi.
Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Van kayyumu Mehmet Emin Bilmez ‘Van’da Mahalle Tabelaları Yenileniyor’ açıklaması yapmak zorunda kalmış ve göstermelik olarak Kürtçe tabelalardan sadece bir tanesini asmıştı. Fakat tepkiler üzerine alelacele hazırlanan yeni tabelada Kürtçe isimlerde yazım yanlışları vardı. 

Kürt Dil ve Kültür Ağı sekretaryasında yer alan Bawer Berşev, yön tabelalarının kaldırılması ile kendisini gösteren Kürtçeye dönük tahammülsüzlüğe dair konuştu. Tabelaların kaldırılmasının Kürt halkına ve onun diline olan asimilasyon politikalarının devamı olduğunu belirten Berşev, Çaldıran Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla belediyenin Kürtçe adının üzerinin Türk bayrağı ile kapatılmasını hatırlattı. 
Kürtlerin diline, kültürüne yönelik saldırıların çözüm sürecinin sona ermesi ile birlikte daha da yoğunlaştığını söyleyen Berşev, “Faşist saldırılar ile Kürtçe tabelaları indirerek bu tür uygulamalara devam etmek istiyorlar. Aslında Kürtlük adına ne varsa yok etmek istiyorlar. Mesela Türkiye’nin her yerinde Türkçe, Farsça, Arapça ve İngilizce tabelalar asılı. Kürt diline bu tahammülsüzlük kabul edilemez. Belediyeler Kürt halkının iradesindeyken birçok yerde Kürtçe tabelalar vardı ama gelen kayyumlar Kürt diline tahammül edemedi. Bu yaklaşımın Kürtçeyi yok etmek istemelerinden başka bir anlamı yok.
Asimilasyona karşı elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bu saldırılara karşı mücadele edilmesi gerekiyor. Biliyoruz ki olası bir seçimde, bu halk iradesini daha güçlü bir şekilde geri alacak” diye konuştu.

MA/AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.