Kuşatıldılar, vuruldular ve kaçtılar

21 Şubat 2021 Pazar - 18:00

  • Garê’deki gerillalar, Türk ordusunun tüm hava unsurları ve yüksek teknik donanıma rağmen yoğun bombardıman eşliğinde Garê’ye yaptığı indirmeyle birlikte büyük darbe yediğini, şok yaşayıp ne yapacağını bilemeden savrulduğunu belirterek, bombardımana ağırlık verip mağaradaki esirleri de öldürdüğünü söyledi.
  • Saldırı kollarından yer alan gerillalar, Garê’deki tüm gerillaların da katılmadığına işaret ederek, şunları paylaştı: "Sadece birkaç kol vurdu. Perişan ettik. Bağırışlarını duyduk. Nokta nokta onları aradık. Nereye kaçacaklarını, nereye saklanacaklarını bilmiyorlardı. 20 kişiyle kuşatmaya alıp perişan ettik."

Türk devletinin Garê’ye yönelik işgal saldırılarından sonra alanda kalan izler, ele geçirilen malzemeler ve esir 13 askerin öldürüldüğü mağara görüntülendi. Saldırı kollarında yer alan gerillalar da dört günde yaşananları anlattı.
Garê’ye yönelik işgal saldırısı 10 Şubat’ta başladı ve Türk ordusu 14 Şubat’ta gerilla karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı’na göre; 40’ın üzerinde savaş uçağı, onlarca İHA ve SİHA eşliğinde bölgeyi hedef aldı. 6’sı Siyanê köyünde esirlerin bunduğu kampı koruyan gerilla olmak üzere toplam 15 gerilla şehit düştü. Türk ordusunun tespit edilen kaybı ise 37 ölü ve onlarca yaralı. Türk ordusu, esri olan kendi mensuplarını da öldürdü.
Türk askerinin yaşadığı hezimetten geriye bombalanan alanlardaki yıkım ve gerilla karşısında bırakıp kaçmak zorunda kaldığı askeri malzemeler kaldı. Gerillalar, bombardımanda etrafa açılan kayalar, yerlerinde sökülen ağaçlar, ele geçirilen malzemeler, çatışmaların şiddetli yaşandığı noktalar ve askerlerin öldüğü yerleri ANF’ye anlattı.