Lêger: Orta Anadolu Kürtlerinin hikayesi

Kültür/Sanat Haberleri —

5 Ekim 2022 Çarşamba - 20:00

Lêger: Orta Anadolu Kürtlerin hikayesi

Lêger: Orta Anadolu Kürtlerin hikayesi

  • Lêger, köklerini arayış refleksiyle başlamış olan bir hikaye. Sonra bu hikaye bizi bir ailenin dünyasına, oradan aşiretin dünyasına ve ardından bir ulusun dünyasına götürüyor. Lêger belgeseli Orta Anadolu Kürtlerine dair kültürel-politik bir fotoğraf sunuyor.

ÖMER YÜCE / SALZBURG

 

Yönetmenler Ömer Leventoğlu ve Esin Akgül Güneş, Orta Anadolu Kürtlerinin yüzyıllık arayış ve serüvenini “Lêger-Arayan” isimli dokü-dramayla sinemaya aktardı. Platforma Kurdên Anatolîya Navîn’in (PKAN) katkılarıyla hazırlanan Lêger, 8 Ekim’de Almanya’nın Düsseldorf kentindeki Metropol Filmkunstkino’da düzenlenecek galayla izleyicinin beğenisine sunulacak.

Mavi Ring, Berroj ve Zarok’en Axa Qelişî filmleriyle tanıdığımız Ömer Leventoğlu, Lêger’i Orta Anadolu Kürtlerinin tarihi ve öz kültürü hakkında yalan yanlış bilgilerin kaynak gösterilmesinin önüne geçmek için hazırladıklarını belirtiyor. Çalışmalara başlamadan önce geniş kapsamlı bir kaynak taraması yaptıklarını belirten Leventoğlu, "TRT’nin arşivlerinde acaba ne bulabilirim diye araştırırken, Orta Anadolu’nun köylerinde çekilmiş belgesellere denk geldim. Bir TRT muhabiri gitmiş, bu köylerden birinde köy halkıyla konuşuyor. Sonra kameraya dönüp bu köy halkının Oğuzların bilmem ne kolunun Kayı Boyu’ndan geldiğini söylüyor. Bunu yaparken de köy halkının konuşmalarına altyazı koyuyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü o soylarını Kayı Boyu’na bağladığı köy halkı, Kürtçe dışında dil bilmiyor!" diyerek özetliyor 'resmi tarih' denilen manipülasyonu.

Kurgudan gerçekliğe

Lêger’in hazırlanmasına iki ayrı ekip olarak çalıştıklarını, Esin Akgül Güneş’in Avrupa’daki, kendisinin de Kürdistan ve Orta Anadolu’daki çekimleri yaptığı bilgisini veren Leventoğlu, "Sohbet havasında yaptığımız röportajlar devam ederken PKAN yönetimiyle de görüşüyorduk ve bunları bir belgesele dönüştürmeye karar verdik” diyerek şöyle devam ediyor: “Kurgusunu oluştururken de ‘bir kahraman yaratalım ve hikayemizi onun üzerinden anlatalım’ dedik. Bu kahraman kendi köklerini arayan genç bir kadın olsun, nereden geldiğini, yolunun nereye varacağını araştırsın ve bu yolculuk başlasın. Ama bu arayışın onu nereye götüreceğine biz değil hikayenin ve bu arayışın kendisi karar verecek. Çünkü kahramanımız yalnız değil. Başka diyarlara, başka ülkelere göç etmiş akrabaları var."