Kürt tiyatrosu direniştir

Kültür/Sanat Haberleri —

Amed Şehir Tiyatrosu

Amed Şehir Tiyatrosu

  • Amed Şehir Tiyatrosu öncülüğünde 18 Nisan’da başlayan 9. “Amed Tiyatro Festivali” 27 Nisan’a kadar devam edecek. Festivale ilişkin konuşan Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ömer Şahin, "Hepimiz bastırılmak istenen, yasaklanan bir dille tiyatro yapıyoruz" dedi.

Amed Şehir Tiyatrosu öncülüğünde 18 Nisan’da başlayan 9'uncu “Amed Tiyatro Festivali” 27 Nisan’a kadar devam edecek. "Bi hebûna xwe, bi xwebûna xwe /Varlığınla, kimliğinle" şiarıyla düzenlenen festivale, Kurdistan’ın birçok yerinden Kürt tiyatrocular gelerek, oyunlarını sergiliyor. 5 Türkçe, 14 de Kürtçe tiyatro oyununun tiyatroseverlerle buluşturulduğu festivalde, Kürtçe’nin Kirmançki lehçesinden de oyunlar yer alıyor.

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ömer Şahin, politik sebeplerden kaynaklı ara verdikleri festivali gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduklarını vurguladı. Sergileyecekleri oyunların içeriğinin zengin olduğunu belirten Şahin, “Hem Başur hem Bakur hem de Rojhilat Kurdistan’ından oyunlar var. Maalesef siyasi nedenlerden kaynaklı Rojava’daki arkadaşlarımız bu festivale katılamadı. İstanbul’dan gelen Türkçe oyunlar da var. Bu 10 günün çok güzel geçeceğini umut ediyorum” şeklinde konuştu.

Yasaklanan bir dille tiyatro yapıyoruz

Şahin, festivalin amacının 4 parça Kurdistan’daki tiyatrocuları bir araya getirmek, oyunlarını birbirlerine sunmak olduğunu aktardı. Şahin, “Hepimizin yetkililerin otoritesiyle bir sorunu var. Hepimiz bastırılmak istenen, yasaklanan bir dille tiyatro yapıyoruz. Böyle bir süreçte Kürt tiyatrocuların bir araya gelmesi çok önemli. ‘Bu dünyada Kürt var mı yok mu?’ sorusuna cevap veriyoruz. Dünya da Kürt de var, Kürt tiyatrocularda var” ifadelerini kullandı. 

 Türkiye’de birçok Kürtçe oyunun yasaklandığını, engellendiğini hatırlatan Şahin, şunları söyledi: “Yani bir oyunumuz yasaklandığında biz ‘Artık bu dil, tiyatro yasak. Başka işler yapalım’ demiyoruz. Bunlara karşı direniş göstererek, yeni çalışmalar yapıyoruz ve bu yasakların hepsini anlamsız kılıyoruz.”

Kürt tiyatrosu zor süreçlerden geçti 

Kürt tiyatrosunun çok zor süreçlerden geçtiğini ve zor bir çalışma yaptıklarının altını çizen Şahin, “Çoğu kişi tiyatroyu şaka ya da komedi alanı olarak biliyor aslında tiyatro bizim için aynı zamanda bir direniştir. Oyunlarımızla hem var olan sorunları halka gösteriyoruz hem de yetkililere karşı mücadele etmek için halkın dertlerini dile getiriyoruz. Bu yüzden çok önemli görüyoruz” dedi.

RUKİYE ADIGÜZEL - MA/AMED 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.