Şerro’nun fırçası: Mezopotamya senfonisi

Kültür/Sanat Haberleri —

Şerro Melke

Şerro Melke

  • Adını Asur kralından alan Mîdyadlı Süryani ressam Şerro Melke, Mezopotamya'nın mitolojik ve masal simgelerini, bitkilerini, kuşlarını çiziyor. Şerro, "Ülke aşkı bambaşka bir şey. Medeniyeti biz Mezopotamya'da başlattık' diyor.

GÜLCAN DERELİ

Medeniyetin doğuşuna beşiklik etmiş Mezopotamya'nın kadim halklarında biri de Süryanilerdir. Asuri-Süryaniler uzun yıllar Mezopotamya hüküm sürdü; zaman içinde solmaya yüz tutsa da tarihte önemli izler bıraktı. Şimdilerde sayıları azalsa da Mezopotamya'nın kadim halklarından biri olmayı sürdürüyor. Bölgedeki kültürel baskı ve 1990 yıllardaki kirli savaş nedeniyle yoğun göç verdiler. 2000'li yıllardan sonra kısmen de olsa yurtlarına dönüş yoluna girdiler. Bir dosya haber vesilesiyle Mêrdîn (Mardin) Mîdyad'a giderken buna şahit oluyorum. Burada tanıştım Mîdyadlı Süryani ressam Şerro Melke ile. Beni resim sergisine davet edince birlikte Mîdyad'ın tarih kokan sokaklarında yürüyüp serginin olduğu Şairin Müzesi'ne varıyoruz.

Önce müzeyi birlikte geziyoruz ve tarihi bilgileri paylaşıyor. Süryanilere ait eski fotoğraflar, bazı eşyalar bu müzede sergileniyor. Bazen filmler de burada çekiliyor. Müzenin içinde bir de mağara var. Her köşesinde tarihten kalan küçük objeler, eşyalar görmek mümkün. Yine Süryanilere ait siyah beyaz fotoğraflar ve tabi ki Şerro'nun fırçasından çıkan resimler...