Mahkeme şablon karar alıyor

3 Ağustos 2020 Pazartesi - 23:57

  • Almanya Stuttgart kentinde üçü tutuklu 5 Kürt yurttaşın yargılandığı davanın duruşmasına geçen hafta da devam edildi. Celselerin 31 Aralık 2021’e kadar uzatılmasına karar veriildi.

PERVİN YERLİKAYA / STUTTGART

Stammheim Cezaevi’nde tutulan Kürt yurttaşlardan Veysel S., Agit K., Özkan T. ve tutuksuz yargılanan Cihan A., Evrim A. haklarındaki davanın 56. ve 57. duruşmasına Stammheim Cezaevi Mahkeme Salonu’nda devam edildi. Bu hafta emniyet görevlileri şahit olarak dinlendi. Mahkeme heyeti, duruşmaların 31 Aralık 2021’e kadar uzatılmasına karar verdi.

Yargılanmalarına devam edilen Kürtlerin avukatlarından Martin Heiming, ”Mahkeme belirlenen duruşma tarihleri öncesinde bir karar verebilir” dedi. Heiming, PKK’nin Almanya’da ‘terör örgütü’ listesinde yer alması ve yasaklı olmasından dolayı mahkemenin iddialar arasında bir bağ kurmaya çalıştığını ve neredeyse eylemlerde atılan her sloganı yasak olarak tanımladığını belirtti.

Av.Martin Heiming, mahkemelerin bu tür davalarda kararlarını önceki mahkeme kararlarına bakarak aldığının altını çizerek, şöyle devam etti: ”Diyelim ki bir kişi, Berlin’de 5 eylemin, yürüyüşün organizasyonu ve örgütlenmesini yapmış. Bu yürüyüşler PKK için yapılmış olsa bile ‘terörizm’ olarak nitelendirilemez. Demokratik eylemlerdir ve terörizm değildir. Ancak bir mahkeme, önceki başka bir davanın mahkeme kararına bakarak ona göre karar alıyor” dedi. 

Stammheim Cezaevi Salonu’nda görülen davaya 25 Ağustos’ta devam edilecek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.