Marsilya serhildanı

Yurt Dışı Haberleri —

Foto: Feyyaz Brusk

Foto: Feyyaz Brusk

  • İşgalci Türk devletinin gerillaya karşı yasaklı ve kimyasal silahları kullanması karşısında üç maymunu oynayan Uluslararası kurumlar Marsilya’daki AP temsilciliği önünde protesto edildi. Kurdistanlılar ve dostları Ulusal Grev Günü’ne tam katılım gösterdi.

Kurdistani kurumların çağrısı ile meydanlara inen Marsilya’daki Kürtler ve dostları kentin ana caddelerinde yaşanan kimyasal silah vahşetini haykırdı.  

Türk devletinin kimyasal saldırılarını kınamak için yapılan eylemlerden en kitlesel olanlardan biri de Fransa’nın Marsilya kentindeydi. Düsseldorf ile eş zamanlı gerçekleştirilen yürüyüş ve miting Marsilya’yı Kurdistani renklere bürüdü. 90’larda Kurdistan’da yurtseverlerin sıklıkla başvurdukları kepenk kapatma, afişleme, merkezi yürüyüş ve miting Avrupa’nın önemli kentlerinden biri olan Marsilya’da kendini gösterdi. 

Kurdistanlı esnaf ve dostları kepenk kapatıp dükkanlarına kimyasal saldırılarda şehit düşen gerillaların fotoğrafları astı. İki koldan oluşan yürüyüş kortejlerinin biri Enternasyonalitlerin oluşturduğu Mamreşo diğeri ise Kurdistanlılardan oluşan Metîna kortejiydi. Kentin ana caddelerinde saatlerce süren yürüyüş Marsilyalılardan büyük ilgi ve destek gördü. 

Foto: Feyyaz Brusk

Kepenkler indirildi

Gün boyu süren kepenk kapatma ve protestolar Kimyasala Karşı Grev Günü kapsamında Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F), Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) ve Tevgera Ciwanên Şoreşger’in (TCŞ) çağrısıyla gerçekleştirildi. Marsilya’da sabah saatlerinden itibaren kentin caddelerinde iki araç ile Kürtçe ve Fransızca miting ve protestoya davet çağrısı da yapıldı.

Marsilya’nın yanı sıra Draguignan, Marignane, Nice, Cannes gibi çevre şehirlerde yaşayan Kurdistanlılar ve Kürt dostu esnaflar, Türk devletinin savaş suçlarını teşhir etmek için dükkanlarına pankart asıp bütün gün kepenk kapattı. Kitlenin günün erken saatlerinden itibaren bir araya geldiği eylemde yürüyüş planlandığı gibi saat 14.00’da başladı.

İki koldan gerçekleştirilen yürüyüşün birincisi Fransız enternasyonallerinden oluşan, aralarında  Solidarité Internationaliste Marseille Kurdistan, Koordinasyona Serhildan, Antifa Marseille’den oluşan Mamreşo kortejiydi. Mamreşo korteji La Plaine’den Canebiere Meydanı’na ulaştı. Burada CDK-F, TJK-F ve TCŞ’den oluşan ve yoğunluğunu Kurdistanlıların oluşturduğu Metîna korteji ile birleşti. Bu noktadan sonra birlikte hareket eden iki kortej, Avrupa Parlamentosu Güney Fransa Temsilciliği önüne doğru yürüyüşe geçti.