Meksika’da kürtaj suç olmaktan çıktı

Kadın Haberleri —

.

.

  • Meksika’da kürtaj yaptıran kişiye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngören 196. madde Coahuila eyaletindeki Yüksek Mahkeme tarafından anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi. 

Dünya genelinde kadına yönelik muhafazakar politikaların bir sonucu olarak gelişen hak gasplarının başında kürtaj geliyor. En son ABD’nin Teksas eyaletinde kürtaj yasaklanırken, Meksika’da ise getirilmek istenen kürtaj yasağı Coahuila eyaletindeki Yüksek Mahkeme tarafından anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi. Oy birliğiyle alınan karar gereği, gönüllü kürtaj yapan veya kürtaj yaptıran kişiyi bir yıldan üç yıla kadar hapisle cezalandıran 196. madde geçersiz kılındı. Karar, ülkede tarihi olarak değerlendirilirken, Yüksek Mahkeme'nin kürtaj kararının Meksika'nın diğer eyaletlerinde de emsal teşkil edebileceği belirtildi.
 
Karar bir dönüm noktası

Yüksek Mahkeme Başkanı Arturo Zaldivar, oybirliğiyle alınan kararı, tüm kadınlar özellikle de en savunmasız olanlar için, “Bir dönüm noktası" olarak nitelendirdi. Yargıçlar, kararın geriye dönük uygulanamayacağını söylerken, kimi avukatlar, kararın halihazırda hüküm giymiş kadınlara verilen cezalara itiraz olasılığını açabileceğini belirtiyor.

Meksika'nın 32 eyaletinden sadece Meksiko, Oaxaca, Hidalgo ve Veracruz'ta kürtaj suç olarak kabul edilmiyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.