Meme kanseri nüksetmeden tespit edilebilecek

Kadın Haberleri —

Meme kanseri

Meme kanseri

  • Yeni kan testi, meme kanserini nüksetmeden tespit edebilecek.

Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden (ICR) bir araştırma ekibi, farklı erken evre meme kanseri türlerine sahip 78 hasta üzerinde deneme yürüttü ve sıvı biyops ile hastaların kanında kanser hücreleri tarafından salınan bin 800 mutasyon arandı. Mutasyon bulunan kadınların hepsinde kanserin nüksettiği belirlendi.

Nüksetmeden önce tümör DNA'sının izlerini tespit eden bu testin, kanserlerinin geri dönüşünü tahmin etmede yüzde 100 başarı sağladığı tespit edildi.

ABD'nin Chicago kentinde düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Derneği konferansında sunulan sonuçlara göre, kan testi kanseri ortalama olarak semptomlar ortaya çıkmadan ya da hastalık taramalarda görülmeden 15 ay önce tespit edebiliyor.

ICR'den baş araştırmacı Dr. Isaac Garcia-Murillas şunları söyledi: “Meme kanseri hücreleri ameliyat ve diğer tedavilerden sonra vücutta kalabilir, ancak bu hücrelerin sayısı o kadar düşük olabilir ki, takip taramalarında tespit edilemezler. Hücreler bu nedenle hastaların ilk tedavilerinden yıllar sonra nüksetmesine neden olabiliyor. Ancak bu çalışma, tedavi sonrası daha iyi takip ve potansiyel olarak yaşamı uzatan tedavi yöntemleri için zemin hazırlıyor.” LONDRA

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.