Mezeköylüler de askerle tanıştı

23 Ağustos 2022 Salı - 17:30

  • Aydın’da köylülerin karşı çıktığı JES sondajı, gece saatlerinde direniş çadırındaki 18 kişi darp edilip gözaltına alındıktan sonra başlatıldı. Kaymakamlık, Mezeköy'e giriş çıkışları bir hafta boyunca yasakladı.

Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy’de, jeotermal kaynak arama sondaj çalışmasına karşı 22 Temmuz'dan bu yana direnen köylüler, önceki gece jandarmanın saldırısına uğradı.  Saldırıda 18 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Köylülerin gözaltına alınmasının ardından direniş çadırı kaldırıldı, gece saat 03.00 sıralarında bölgeye iş makinalarının geçişine izin verilerek, çalışma başlatıldı. Köşk Karakolu'na götürülen 18 kişi, ifade işlemlerinin ardından sabah saatlerinde serbest bırakıldı. Köylüler, darp edildiklerine dair jandarmadan şikayetçi oldu.  TOMA ve jandarma eşliğinde öğle saatlerinde bölgeye getirilen iş makinalarının geçine izin vermedikleri için gözaltına alınan 5 kişi de gece geç saatlerinde işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

 Sabah köye gitmek isteyen Çine Yaşam Platformu (ÇİYAP) ve Aydın Ekoloji ve Yaşam Platformu (AYEP) üyeleri, jandarma tarafından köye sokulmadı. Jandarma, Kaymakamlık tarafından köye giriş çıkışların bir hafta yasaklandığı kararını tebliğ ederek ÇİYAP üyelerini köy girişinde durdurdu. Köylülerin avukatı olarak köye girebilen Hicran Danışman, köylülerin gece çok ciddi bir saldırıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Danışman, "Jandarma şu an hiç kimseyi köye sokmuyor. Köylüler evlerine çekilmiş, moralleri çok bozuk. Bu arada şirketin iş makineleri yol açma çalışması yapıyor bölgede" dedi.

Aydın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acele kamulaştırma yapılan alanda, jeotermal kaynak arama sondajı (JES) yapılmak isteniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Nisan'da bölgeye ilişkin verdiği “ÇED gerekli değildir” kararına itiraz süresi dolmadan, 200 dönümlük arazi kamulaştırıldı. JES’lere verilen "ÇED gerekli değildir" ve acele kamulaştırma kararlarına karşı dava açan köylüler, süreç tamamlanmadan alanda çalışma yapılmasına izin vermeyerek, nöbet başlattı. 120 haneli ve yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Mezeköy’de “kamulaştırılan” 200 dönümlük arazi içerisinde zeytinlikler, incir ağaçları var. Arıcılık yapılıyor. Alan, 1. sınıf tarım arazisi statüsünde. Proje, yerleşim yerine çok yakın. Ayrıca kapsam alanı içinde yer alan derenin JES suyuyla kirlenme riski var. Mezeköy’e komşu Uzundere köyünde de yaklaşık 700 kişi yaşıyor ve proje bu köyü de etkileyecek.  AYDIN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.