Mikail Aslan'dan müzik şöleni

Kültür/Sanat Haberleri —

23 Ağustos 2021 Pazartesi - 18:56

  • Dersimli sanatçı Mikail Aslan, Amidart'ın organizasyonluğunda Zarok Ma'da sahne aldı. Aslan'a sanatçı Cem Erdost İleri de eşlik etti. Sahneye giriş anında büyük alkış alan Mikail Aslan, çoğunluğu Dersim kilamlarından oluşan dinletisine Miraz parçasıyla başladı. Konserde yüzlerce kişi bir araya geldi. 

 

Çemo Wano eseriyle devam eden Mikail Aslan, parçanın suyla olan ilişkisine değinerek, "Bu benim nehir ile olan muhabbetimdir. Özellikle köylerde yaşayanlar bilir her nehir baharda başka bir renge bürünür. Nehirler kendi rengini oluşturur. Önemli olan o rengi korumak ve saygı duymaktır" dedi. Aslan, şarkının Kirmançki olan sözlerini Selim Temo'nun Kurmanci lehçesine çevirdiğini belirterek o halini dinleyicisiyle paylaştı.

Konserin boyunca dinleyiciler, Mikail Aslan'a adeta bir koro gibi eşlik etti. Dinleyiciler, parçalara eşlik etmenin yanı sıra telefonlarıyla konserden kayıt aldı. 

Mikail Aslan daha sonra sözleri Doğan Munzuroğlu'na ait ve kendisinin bestelediği Dara Gozê parçasını seslendirdi. Parça boyunca dinleyiciler de kilamın ahengine uygun ritim tuttu. 

Mikail Aslan, Amed Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı faaliyet yürüten Aram Tigran Konservatuarı'nın kayyum tarafından kapatıldığını hatırlattı. O süreçte kendisinin de konservatuarın çalışmalarına katıldığını belirterek, "Aram Tigran Konservatuarına selam o güzel okul kayyımlar eliyle yerle bir edildi. Okulun emektarları sıfırdan burayı çocuklarımız için inşa ettiler. Onlara teşekkür ediyorum. Küllerinden yeniden doğanlara selam olsun" dedi.  

Daha sonra Mikail Aslan ve Cem Erdost İleri birlikte "Bugün bayram günüdür" deyişini seslendirdi. 

Bir çocuk parçası olan Dıng Dıngo Bani Sero parçasını seslendiren Aslan, enstrümanlarla resmen dans etti. Büyük coşku etkisi yaratan kilam ardından Aslan, "Çocukların parçasını çalınca insan çocuk gibi oluyor" sözleri dinleyiciyi gülümsetti. 

 Konserde Aslan, Çi Çeme Çeme, Mel Şî, Dilbera Dersimi, Dilo Dilo, Way Way Nînna, Elqajiye gibi birçok eserini seslendirdi. 

Alkış ve zılgıtların eksik olmadığı konser, dinleyicilerin çektiği hayalarla sona erdi.   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.