Müfettişleri yalanlıyor

23 Kasım 2020 Pazartesi - 20:58

  • Türk İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanan belediyelere dair hazırlanan ve ağır borçlanmaları “yatırım”; yolsuzluk, usulsüzlük, kayırmacılığı ise görmezden gelen kitapçık, bizzat bakanlığın müfettiş raporlarınca yalanlanıyor. 

 

HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı belediyelerin bugüne kadar 48’ine kayyum atandı. Kayyum atanan belediyeler yolsuzluk, rüşvet ve usulsüzlüklerle gündemden düşmüyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı İller İdaresi Genel Müdürlüğü kayyum atanan belediyelere ilişkin “Terörden Arındırılmış Belediyeler ve Hizmetleri” başlıklı bir kitapçık hazırladı. Kitapçığın detayları, 14 Kasım’da iktidara yakın gazetelerin köşe yazarları ve 18-19 Kasım’da Anadolu Ajansı (AA) tarafından haberleştirildi. Kitapçık, bakanlık ve bağlı birimlerinin internet sayfasında ise henüz yayınlanmadı.

Kitapçıkta, 19 Ağustos 2019’da kayyum atanan ve kayyum sonrası yüklü miktarda borç yapılması, belediye personellerinin keyfi şekilde işten atılması, yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, zimmet ve ihaleye fesat karıştırma gibi suçlamaların belgelerle ortaya konulduğu Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne de yer verildi. Kitapçıkta, Mardin Belediyesi için “piyasaya 292 milyon lira borç ödendi” iddiasına yer verildi. Aynı zamanda borçlanma yoluyla yapılan harcamalar “yatırım” diye gösterilerek, “307 milyon lira yatırım yapıldı” denildi. Oysa 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni, 2016’da atanan kayyumdan 1 milyar 20 milyon TL borçla devralmıştı. Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Mustafa Yaman’ın görevden alınmasının ardından yerine Mardin Valisi ve belediye kayyumu olarak atanan Mahmut Demirtaş’ın yaptırdığı inceleme sonrası borç miktarının artarak 1 milyar 180 milyon TL’ye yükseldiği ortaya çıktı. Borç miktarının yüksekliği ve kasanın boş olmasından dolayı iş yapamaz hale gelen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldığı iddia edilen yolların şartnameye uygun yapılmadığı, içme suyu hattının tamamlanmadığı gibi ihalelerinin de usulsüz yapılarak, belediyenin zarara uğratıldığı ortaya çıkmıştı.

9 kişi niye tutuklandı?

 Kitapçığın en dikkati çeken bölümlerinden biri, ”İhale Mevzuatına Aykırı İş ve İşlemler ile İlgili Yalanlar” kısmı oldu. Kitapçıkta, “Başkan vekillerinin görevleri süresince yaptıkları ihaleler ve bunlara dayalı teslim alınan mal veya hizmetlerle yapım işlerine ilişkin İçişleri Bakanlığının denetim elemanları, Sayıştay denetçileri ya da cumhuriyet başsavcılıkları tarafından herhangi bir kötüye kullanım iddiası bulunmadığı” iddiasına yer verildi. Ancak Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonlar kapsamında kayyum dönemi Daire Başkanları, yöneticileri ve aralarında iş yapılan firma yetkilileriyle birlikte en az 9 kişi su ana kadar tutuklandı, yaklaşık 75 isim hakkında da soruşturma başlatıldı. Dönemin kayyumu Mustafa Yaman’a henüz dokunulmasa da Yaman tarafından getirilen ve haklarındaki soruşturmalar devam eden yöneticilere “yolsuzluk”, “usulsüzlük”, “rüşvet”, “zimmet” ve “ihaleye fesat karıştırma” suçlamaları yöneltiliyor.

Müfettişlen ne diyor?

 Kayyum dönemine ilişkin “İçişleri Bakanlığının denetim elemanları, Sayıştay denetçileri ya da cumhuriyet başsavcılıkları tarafından herhangi bir kötüye kullanım iddiası bulunmadığı” iddiasının yer aldığı kitapçığın aksine yine İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından bu iddia resmi olarak yalanlanmış durumda. Mülkiye Müfettişliği raporlarına göre, kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde tespit edilen yolsuzluk, rüşvet, usulsüzlük ve kayırmacılık dahil birçok suç şöyle kaydedildi: “(…)  görevi esnasında Belediyenin imkanlarını şahsi amaçla kullandığı, harcama yetkilisi olarak bulunduğu ihale iş ve işlemlerinde mevzuata açıkça aykırı işlemlerinin olduğu, kurumun zimmetinde olan malların muhafaza ve tesliminde önemli ölçüde eksiklerin bulunduğu, Daire Başkanlığı tarafından yapılan yardım malzemelerinin yerine ulaşmadığı veya yardımların yalnızca kağıt üzerinde yapıldığı, personeline usule aykırı olarak zorla imza attırdığı, kurumun kayıtlarında mevzuata aykırı işlemlerin olduğu ve bu nedenle kamunun zarara uğratıldığı.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.