Mum yakıp niyaz dağıtalım

Dünya Haberleri —

4 Mayıs 2020 Pazartesi - 12:56

  • Dersim soykırımında yaşamını yitirenleri anan Dersim İnşa Kongresi “Halkımızı Dersim’de saatler 19.38’i gösterdiğinde mum yakmaya, niyaz dağıtmaya, ‘Dayê Dayê’, ‘Xatirbe To Welat’ ağıtlarını söylemeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Dersim İnşa Kongresi Yönetim Kurulu, Dersim Tertelesi’nin yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. Dersim kimliği, inancı, kültürü ve coğrafyasının her zaman katliamların hedefi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren gerçekleştirilen saldırı ve katliamlara dikkat çekildi. Açıklamada, “4 Mayıs 1937’de ‘Tunceli Tenkil Harekâtı’ kararı alındı. Dersim’de sıkıyönetim ilan edildi. 12 Mayıs’ta karadan ve havadan askeri harekât başlatıldı. Köyler yakılıp yıkıldı ve haritadan silindi. On binlerce insan katledildi, binlerce insan vagonlara bindirilerek Türkiye’nin Batı ilerine sürüldü. Kadınlara tecavüz edildi, kız çocukları ailelerinden kopartılarak ganimet diye subaylara verildi. Seyit Rıza ve 6 dava arkadaşı Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edildi. Geri de kalanlar ise beyaz ölüm denilen acımasız asimilasyon programına tabi tutuldu” hatırlatması yapıldı.

Soykırım devam ediyor

Dersim Soykırımı’nın Ermeni Soykırımı, Şeyh Sait, Zilan ve Ağrı katliamlarından bağımsız olmadığının altı çizilen açıklamada, “Soykırım bugün hala Dersim’de, Ağrı’da, Efrîn ve Bradost’ta devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

“Aradan 83 yıl geçmesine rağmen Dersim soykırımıyla yüzleşilmedi. Dersim dili, kimliği, inancı, kültürü, insanı ve coğrafyası üzerinden soykırım pratikleri devam etmektedir” denilen açıklamada, soykırımı geriletmenin etkin ve güçlü mücadeleye bağlı olduğu kaydedildi.

Herkese sorumluluk düştüğü kaydedilen açıklamada şu talepler dile getirildi:

* Her Dersimli 1937-38 yıllarında yaşananları kurbanların acılarını hissederek mücadeleye dört elle sarılmalı, Dersim‘in yeniden inşa edilmesi için mücadele etmelidir. Soykırımın içeride ve dışarıda tanınması için çalışmalıdır.

* Arşivlerin açılması, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması, Dersim adının iade edilmesi, toplu katliam yerlerine anıtların yapılması, Dersim dili ve inancı üzerinde ki baskılara son verilmesi öncelikle atılması gereken adımlardır.

Soykırımda yaşamını yitirenleri anan Dersim İnşa Kongresi “Çektikleri acıları unutmayacağız, unutturmayacağız. Halkımızı Dersim’de saatler 19.38’i gösterdiğinde mum yakmaya, niyaz dağıtmaya, ‘Dayê Dayê’, ‘Xatirbe To Welat’ ağıtlarını söylemeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.