Mûş başarısını kutladı

Muş

Muş

  • DEM Parti, Mûş’ta on binlerce kişinin katılımıyla tarihi zaferini kutladı.

Mûş halkı, zaferlerini kutlamak için önceki akşam kent merkezinde bulunan Kobanê Meydanı’na akın etti. Alana gelen on binlerce kişi, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Jin jiyan azadî” sloganlarını attı. DEM Parti Gençlik Meclisi “Sen nerelisin konuş sen nerelisin”, “Bu zafer tecridi kıracak” dev pankartlarını meşalelerle açarak alana giriş yaptı. Kutlamada, Eşbaşkanlar Tuba Sayılğan ve Sırrı Söylemez’e ilgi yoğun oldu. 

Saygı duruşunun ardından konuşan Eşbaşkan Tuba Sayılğan, “Şimdi bu sorumluluk bilinciyle bu şehri eni iyi şekilde yöneteceğiz. Bu şehri hep birlikte yaşam alanlarına dönüştüreceğiz. Meydanlarda alanlarda ne söylediysek hepsinin arkasındayız. Biz bu şehri yarınlar için inşa edeceğiz. Yolumuz açık olsun” dedi. Eşbaşkan Sırrı Söylemez de şunları söyledi: “Bize umut olanlara umut olacağız. Hep birlikte halk iradesini daha güçlü bir yere taşımak için çalışacağız. Yerelden şeffaf ve eşit bir şekilde yürüteceğiz. Muş halkına layık olmaya çalışacağız. Hiçbir ayrım yapmayacağız. Halka ait olanını halka vermeye geldik.”

Yurttaşlar zılgıt, alkış, slogan ve şarkılarla halaya durdu. Etkinlik sonrası İstasyon Caddesi’ne doğru “Jin jiyan azadî” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirildi. Polisler, kitleye biber gazıyla saldırdı. Çok sayıda kişi polis şiddetine maruz kaldı. 6 gencin de darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. MUŞ

 

* * *