Ne tedavi ne de tahliye

Tenzile Acar

Tenzile Acar

  • Durumu giderek ağırlaşan hasta tutsak Tenzile Acar’ın annesi Resmiye Acar, kızının ne tedavi edildiğini ne de bırakıldığını söyledi.

Cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların durumu giderek ağırlaşıyor. Hasta tutsaklardan biri de Tenzile Acar. Şirnex’in (Şırnak) Hezex (İdil) ilçesinden olan 28 yaşındaki Acar, Şirnex ve başka kentlerde siyasi parti çalışmalarında yer alırken 2017'de İstanbul’da tutuklandı. Acar, 6 yıldır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutsaklar listesinde bulunan Acar, kronik sarılık ve tüberküloz hastası. Hastane sevklerinde kelepçeli muayene dayatıldığı için hastaneye gitmeyen Acar'ın durumu giderek ağırlaşıyor. 

Annesi Rasmiye Acar, kızının durumuna ilişkin JINNEWS'e konuştu. Anne Acar, kızının ilaçlarının verilmediğini belirterek, şunları dile getirdi: “Kızım uzun bir süredir hasta. Ancak ne ilaçlarını veriyorlar ne de tedavi ediyorlar. Verdikleri ilaçlar da yaramıyor. Kelepçeyle hastaneye götürüyorlar. Kızım da bu muameleyi kabul etmiyor. Yine koğuşları birçok kez değiştiriliyor, baskınlar yapılıyor, kitapları ve eşyalarına el konuluyor.”

Uzun bir zamandır kızının görüşüne gidemediğini söyleyen Resmiye Acar, “Çoktandır onu görmemişim. Çocuklarım okuyor ve onları da yalnız bırakamıyorum. Yine gitme imkanım yok. Tüm hasta tutsakların bırakılmasını istiyorum. Ne tedavi nede tahliye ediyorlar. Onlar için kanun yok. Cezaevlerinden cenaze çıkıyor. Böyle olmasını istemiyoruz. Annelerin yüreği yanıyor” şeklinde konuştu. ŞIRNAK

 

*****

Kırıklar'da çıplak arama

Kırıklar Cezaevi’nde ziyarete giden tutsak yakınları, çıplak aramaya maruz bırakılarak taciz edildi. 

İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 Mayıs 2023'te açık görüşe giden tutsak yakınlarının, çıplak aramaya maruz bırakılarak, taciz edildiği belirtildi. Tutuklu İshak Deman, Salih Gölyar, Savaş Altun, Sami Öztürk, Velat Taş, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi'ne gönderdiği mektup ile ailelerinin yaşadıklarına dikkat çekti. Yakınlarına yapılanlara ilişkin kamuoyuna bilgi verilen mektupta, şunlar paylaşıldı: “Tutulduğumuz cezaevinde 5 Mayıs tarihli açık ziyaretimize gelen ailelerimize arama adı altında çıplak arama uygulanmış. Ailelerimizin kadın fertleri iç çamaşırlarına kadar soyularak taciz edilmişlerdir. Bu uygulamayı geliştiren Cezaevi 1’inci Müdürü İbrahim Yücesoy’dur. Bu onur kırıcı saldırı ile ailelerimizi devamlı olarak taciz etmek üzere tekraren uygulayarak cezaevini her tür uygulamasını uygulayarak cezaevini toplama kampına dönüştürmek istenmektedir. Zira daha önceden görüşe gelen farklı ailelerimize de aynı muamelelerde bulunulmuş. Bu sistemli bir saldırı tarzı haline gelmiş durumda. İtirazda bulunan ailelerimize ise ziyaret yasağı tehdidi yapılmış. Bu lanetli anlayış saldırı ve uygulamaya bu rezalete tepki veren biz tutuklulara ise disiplin soruşturmaları açılmakta, disiplin cezaları ile sindirmeye çalışarak hedeflenmekteyiz.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.