Newaya Jin: Kırıma geçit yok!

Kadın Haberleri —

30 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

  • Ekim ayı ile birlikte yeni yayın dönemine giren aylık kadın gazetesi Newaya Jin’ın 187’nci sayısı, ‘Kırıma geçit yok’ manşeti ile çıktı.

Yeni sayıda sömürgecilik politikalarına ve tecavüz kültürüne ilişkin analiz yazıları ağırlıkta. Zozan Sima tecavüz kültürünün tarihsel ve güncel boyutlarını, Nagihan Akarsel ise sömürgeciliğin Kürdistan’daki uygulama şeklini ele alıyor.
Gurbetelli Ersöz, Selma Doğan, Gülnaz Karataş ve Andrea Wolf, ay içerisinde yaşamını yitiren öncü kişilikler. Anılarına, kaleme aldıkları güncelerinden derlemelere yer verilmiş. Sanatçı Nursel İnce’yi (Sarya) Bêrî Dersimî anlatmış.

İşgal, tecrit, tecavüz kültürü

Gazetede yer verilen önemli başlıklardan biri de Temmuz 2019’dan bu yana KDP ve Türk devleti tarafından kuşatma altında tutulan Mexmûr kampının durumu. Mexmûr Kadın Diplomasi Komitesi Sözcüsü Leyla Arzu İlhan, ambargo süresince yaşanan ölümlere, hak ihlallerine, ekonomik krize dair birçok veri paylaşıyor.
Gazeteci Bêrîtan Zagros ise dikkatleri Güney Kürdistan’da geliştirilen tecavüz kültürü ve buna prim veren KDP’nin erkek yargı sistemine çekiyor.
12 Eylül’de Avrupa’da başlatılan ”Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı!” hamlesini yazan Zerya Gül ile Gülistan İke, kadın öncülüğünü hatırlattı.

Farklı içerikler

Bu sayıda, jineolojiye dair 12 yıllık deneyimlerine değinen Zilan Diyar’ın, kültürel ekonomiye dair Çarçel Engizek’in ve çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine Fadime Şenpınar’ın yazıları da beğeniyle okunacak yazılar arasında.
Ayrıca 2013’te Rojava’da oluşturulan Koma Elenya ile müzisyen Lale Koçgün ile yapılan söyleşiler yer alıyor.
Gazetenin online sitesine newayajin.net linki üzerinden erişilebiliyor. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.