Newaya Jin Ocak 2022 sayısı çıktı

2 Ocak 2022 Pazar - 23:00

.

.

  • ‘Bitmeyen kavga bitmeyen özlem’ manşetiyle çıkan Newaya Jin kadın gazetesi, Ocak 2022 sayısında özellikle siyasi kadın katliamlarını mercek altına alıyor.

Newaya Jin kadın gazetesinin Ocak 2022 sayısı çıktı. Siyasi kadın katliamları temasıyla hazırlanan sayıda, 9 Ocak Paris ile 4 Ocak Silopi Katliamları mercek altına alınmış.

Paris’te katledilen PKK’nin öncü kadrolarından ve Kürdistan Özgür Kadının Hareketi’nin önderi Sakine Cansız’ın mücadele yaşamına dair siyasetçi Aysel Doğan yazdı. Doğan, Sakine Cansız’ın (Sara) kendine sığmayan arayışı ile hep yolcu olduğunu anlattı. Aysel Doğan yazısında, Sara’nın artık tüm yeryüzü kadınlarının özgürlük çığlığı, haykırışı ve direniş sembolü olduğunu aktardı.  

Sakine’nin öyküsü özgürlüğün öğretisi

Nagehan Akarsel ise, hayatı doğru kuranların “olmak” fiilinin anlamını en iyi bilenler olduğunu vurgulayarak, Sakine Cansız’ın bunu başaranlardan biri olduğunu belirtti. Akarsel yazısında, Cansız’ın öyküsünün yalın ve derin, coşkulu ve berrak, asi ve asil olduğunu anımsatarak, O’nun mücadelesi çoktan özgürlük ruhunu kazanmıştır’ tespitine yer verdi. 

‘Örtbas edilmesine müsaade etmeyeceğiz’

2021 yılında yaşananları değerlendiren Ronahi Serhad, “Her Kürt kadını, her Kürt genci ve bireyinin 2022 yılını Saralar'ın bükülmez iradesiyle karşılayacağını vurguladı. Serhad, 9 Ocak Katliamı’nın örtbas edilmesine müsaade etmeyeceklerini belirtti. 

Sakine Cansız ile yapılan röportaj ilk kez Newaya Jin’de 

Gazete, 202. Sayı’da özel bir röportaja da yer verdi. 2011 yılında YJRK’nin (Yekîtiya Jinên Rojhilatê Kurdistan) 3. Konferansı’na davet edilen Sakine Cansız ile konferans sonuçları, Rojhilat kadın mücadelesinin önemi ile İran rejiminin kadın politikalarına dair bir röportaj yapıldı. Çîmen Aras tarafından yapılan röportaj ses kaydında yaşanan teknik bir sorun nedeniyle şimdiye kadar yayınlanamadı. İlk kez Newaya Jin’de yayınlanan röportajda kadın örgütlülüğü ve mücadelesine dair önemli belirlemeler yer almakta. 

Yargısızlık ve cezasızlığa hayır

Dava dosyasındaki hukuki süreci irdeleyen L. Michel Destan ile Nilüfer Koç devletlerin yargısızlık ve cezasızlık politikalarına dikkat çekti. 

Fransa devletinin Olympe de Gouges’dan Sakineler’e uzanan kadın katliamları politikalarını özetleyen Hêja Zerya, “özgürlük anı”na bütün zamanları, oluşumları sığdıranlar hep var olacaktır” dedi. 

Konuyla ilgili Newaya Jin’e görüş veren TJK-E bünyesindeki kadın meclisleri de 9 Ocak ve diğer kadın katliamlarının cezasızlıkla sonuçlanmasına izin vermeyeceklerini, davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. 

Sêvê, Pakize ve Fatma

Bir diğer siyasi kadın katliamı ise 4 Ocak 2016’da Türk devleti tarafından Şirnex’in Silopi kentinde gerçekleştirildi. Özyönetim direnişleri sürecinde gerçekleştirilen katliamda Sêvê Demir, Pakize Nayir ve Fatma Uyar hedef alındı. O sürece dair detayları paylaşan Roza Metîna, her 3 kadın devrimcinin fikir, yaşam ve eylemleriyle özgür yaşam perspektifinin temsilleri olduklarını belirtti. 

Yeni sayıda Berîtan Zagros, Başûr’daki kadın örgütlülüğü, KDP’nin kadın politikaları, ilan edilen Kürdistan Kadın Sözleşmesi ve ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Yasası’nın detaylarını  paylaştı. 

İngiltere Jineolojî Komitesi Üyesi Katie Higgins ise İngiltere, Galler ve İskoçya jineolojî çalışmalarının ilk örgütlenme deneyimlerini paylaştı.

Kerima Lorena Tariman 

20 Ağustos 2021'de Filipinler ordu güçleri tarafından katledilen Filipinler Komünist Yeni Halk Ordusu gerillası, aynı zamanda gazeteci, sanatçı ve şair Kerima Lorena Tariman (Ella)’nın portresi Fidan Yıldırım tarafından derlendi. 

Newaya Jin’ın Ocak 2022 sayısını newayajin.net linkinden erişebileceğiniz gibi, gazetenin online sitesi üzerinden kimi içerikleri podcast uygulamasından da takip edebilirsiniz.

HABER MERKEZİ

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.