Newroz'a cezayı ödemeyecekler

12 Kasım 2021 Cuma - 16:45

Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Nimet Çelebi Erdoğan

Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Nimet Çelebi Erdoğan

  • Newroz kutlamalarına katılan 8 kişiye, “Maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uymadıkları" bahane edilerek, toplam 27 bin 968 TL para cezası verildi. Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Nimet Çelebi Erdoğan, cezanın salgın tedbirleriyle ilgili olmadığını belirterek, "Ödemiyoruz, ödemeyeceğiz" dedi.

İstanbul Kadıköy ilçesinin Fikirtepe semtine bağlı Dumlupınar Mahallesi'nde 18 Mart’ta Newroz kutlamasına katılan HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Nimet Çelebi Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 8 kişiye 3 bin 469’er TL para cezası kesildi. Cezaya, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi uyarınca "Maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uymama" gerekçe gösterildi. 8 kişi, 27 Ekim'de İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan gönderilen "ödeme emri" tebligatıyla cezadan haberdar oldu.  

 Eşbaşkan Nimet Çelebi Erdoğan, kutlamanın yapıldığı gün yaşananları hatırlattı: "Kutlamanın üzerinden bir saat geçtikten sonra TEM Şube ve 'Yunus'lardan oluşan 40 polis yanımıza geldi. Yüksek sesle ‘Bu kutlamayı kim yapıyor, kimden izin aldınız, ne yapıyorsunuz' ifadelerini kullandılar. Parti çalışması olduğunu ve suç olmadığını söyledim. Ateşi söndürmemizi istediler. Sonranda kimlik kontrolü yaptılar. Tutanak tuttular ve göstermeden imzalatmak istediler, biz de imzalamadık.”

Erdoğan, kutlamada salgın tedbirlerinin dikkate alındığını belirterek, "Orada bulunanların maskeliydi ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ediliyordu. Hatta o ana dair fotoğraf ve görüntüler de mevcuttur” dedi.

Cezaya itiraz ettiklerini, çünkü meselenin salgın tedbirleri olmadığını kaydeden Erdoğan, şunların altını çizdi: "Bu bizi yıldırmak içindir. Kin ve nefret politikasının kanıtıdır. Ödemiyoruz, ödemeyeceğiz. Her Newroz geldiği zaman da bayramımızı kutlayacağız."   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.