Kader planını birlikte bozacağız

20 Mart 2023 Pazartesi - 17:30

Newroz 2023

Newroz 2023

  • Şemzînan'da 15 Mart'ta ilk ateşin yakılmasıyla başlayan Newroz, dün 23 kentin ardından bugün de 7 kentte kutlandı. Agirî’de Newroz Parkı’nda "Her der Newroz, her dem azadî" ve "Newroz ateşiyle özgürlüğe" şiarıyla Newroz ateşi yakıldı.

Depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroz, bügün Colemêrg, Agirî, Qers, Erdexan, Dep (Karakoçan), Milazgir (Malazgirt) ve Qereyazî’de (Karayazı) kutlandı.

Agirî’de Newroz Parkı’ndaki Newroz’a binlerce kişi katıldı.  Kiras-fîstan ile şal-şapik ulusal kıyafetleriyle Newroz’a katılan Agirî halkı, sık sık “Jin jiyan azadî”, “Bê Serok Jiyan nabe” ve “Newroz Pîroz be” sloganlarını haykırdı. HDP Wan Milletvekili Sezai Temelli, Agirî milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Abdullah Koç,  Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Agirî Şubeler Platformu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi de katılım sağladı.

Newroz programı, demokrasi mücadelesi, deprem ve Helepçe Katliamı’nda hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. İlk olarak konuşan Agirî Milletvekili Dilen Dirayet Taşdemir, deprem vergileri kapsamında toplanan paraların AKP-MHP iktidarı tarafından Kürt halkını yok etmek için kullandığına işaret ederek, “Halk deprem bölgelerinde aç ve susuz bırakıldı. Halkın vergileri Kürtleri yok etmek için savaş bütçesinde harcandı” dedi.

 

Ağrı Newrozu 2023

 

İktidara son verme zamanıdır

HDP Wan Milletvekili Sezai Temelli, partilerinin ve halkın, büyük bir irade, mücadele aşkı ve kararlılıkla Newroz alanlarını doldurarak Newroz ateşini yaktıklarını belirterek, Newroz ateşinin direniş, mücadele ve hesap sorma ateşi olduğunu vurguladı. Temelli, “Bu, zulmün hesabının sorulacağı, hüznün ve acının Newroz’udur.  Acımız, öfkemiz, hüznümüz ve isyanımız da büyük. Depremde 50 binden fazla insan hayatını kaybetti. İktidar hesap vermek yerine talan düzenlerini ayakta tutmaya çalışıyor. Bu ceberut iktidara son verme zamanı gelmiştir. Bizler bu kader planını hep beraber bozacağız. Kader dedikleri sadece kefensiz ölümleri ve talan düzeni sürdürme planıdır” diye konuştu.

Bunlar Kürt düşmanı

Temelli, deprem paralarının da tank, top mermiye harcandığını; günde 5 milyon dolarlık top mermisinin Kürtlere karşı kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti: “Çünkü bunlar, Kürt düşmanı ve kendi iktidarlarını Kürt’ü öldürerek sürdürmeye çalışıyor. Kürt’ü savaşta öldüren Türk'ü de depremde öldürüyor. İktidar, insanlara sağlıklı barınma hakkı yapmak yerine Başûr ve Rojava’ya saldırmaya devam ediyor. Ölüme karşı hep birlikte yaşamı savunma zamanıdır. AKP’nin bu ülkeye verecek hiçbir şeyi kalmadı. Madem masayı devirdiniz o masanın altında kalmayı da hak ettiniz.”