O broşürleri AKP dağıtmış

21 Haziran 2022 Salı - 17:40

  • Van ve ilçelerinde 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri öncesi HDP’yi karalama adına dağıtılan sahte bildirilerin AKP tarafından basılarak dağıtıldığı, dönemin Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin oğlu Furkan Canikli’nin whatsapp yazışmalarıyla ortaya çıktı.

Gazeteci Metin Cihan’ın bir süredir “Canikli dosyası” adıyla paylaştığı belgelerin içerisinde AKP’lilerin Whatsapp yazışmaları yer aldı. Yazışmalarda dönemin Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin oğlu Furkan Canikli, söz konusu broşürlerin AKP tarafından basılarak propaganda amacıyla dağıtıldığını belirterek, “Doğu’daki dindar kesimin desteğini almak için bizimkiler HDP’ye karşı oynuyorlar” sözleriyle itiraf ediyor. 

 Sözü edilen broşürlerde, “Diyanet’i kapatmak için oylar HDP’ye”, “Zorunlu din dersini kaldırmak için oylar HDP’ye”, “Eşcinsellere özgürlük için oylar HDP’ye”, “Erkekler birbirleri ile evlenebilsin diye oylar HDP’ye”, “Müslümanların kıblesi Kabe ise HDP’lilerin kıblesi Taksim’dir diyebilmek için oylar HDP’ye” şeklinde yer alıyordu. Hazırlanan broşürler neredeyse kentin tüm ilçelerinde dağıtılırken, dönemin AKP milletvekili adayları ise bu broşürleri paylaşarak HDP karşıtı propaganda yapmıştı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.