Öcalan için özgürlük zamanı

Dünya Haberleri —

14 Temmuz 2020 Salı - 10:32

  • İngiliz sendikalar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük için 16 Temmuz’da online miting düzenliyor. Öcalan’a Özgürlük Kampanyası yürütücüleri “Öcalan için hemen şimdi özgürlük” dedi.

EREM KANSOY/LONDRA

Öcalan için İngiliz sendikaları ilk kez bir araya gelerek online miting düzenliyor. “Freedom for Öcalan/Öcalan’a özgürlük” kampanyası 16 Temmuz Perşembe günü “Vakit geldi” şiarıyla gerçekleşecek büyük buluşmaya hazırlanıyor. Online miting organizatörleri Öcalan’a Özgürlük Kampanyası yöneticisi Matt Nathan, İşçi Partili ve Ulusal Öğretmenler Birliği (NUT) eski Genel Sekreteri Christine Blower ile Unite Sendikası Uluslararası Direktörü Simon Dubbins gazetemiz aracılığıyla etkinliğe katılım çağrısında bulundu.

Blower: En büyük etkinlik olacak

Öcalan için şimdiye kadar birçok çalışmaya imza atıldığını hatırlatan Christine Blower „Bu, Öcalan’a özgürlük için olan hala hazırda en büyük etkinlik olacak” dedi. “Öcalan, Kürt halkının lideridir ve son 22 yıldır izole altında tutuluyor” diyen  Blower, “Abdullah Öcalan’ın tutsak edilmesine ve izole altında tutulmasına karşı sesimizi yükselteceğiz” mesajı verdi. Nelson Mandela’nın da aynı süreçlerden geçtiğine atıfta bulunan Blower, “Bizler de Öcalan için Nelson Mandela’ya paralel bir hareket oluşturuyoruz. Bu etkinlik ile Kürt halkı ve dostlarına söz hakkı verip Öcalan’a özgürlük konusunda sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Nathan: Zamanı geldi

Freedom for Öcalan Kampanyası eski direktörü Matt Nathan korona nedeniyle bu yılki mitinglerini online gerçekleşmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Öcalan’ın sesi olmaya çalışacağız. İzolasyona son verilmesini isteyecek, Öcalan’ın Kürt halkının mücadelesindeki yerini dünyaya anlatmaya çalışacağız” diye konuştu. 2018 yılında Durham Madenciler Festivali’nin Kürt Halk Önderi Öcalan’a adandığını hatırlatan Nathan, “Kürt halkı ve İniliz sendikacılardan büyük destek görmüştü. Amacımız Öcalan’ın özgürlüğünün önemini ve barış için Öcalan’ın özgürlüğünün şart olduğunu vurgulamaktır. Sendikacılar ve işçiler ‘Öcalan’a özgürlük’ pankartı kaldıracağız” diye belirtti.

Türkiye haddini aştı

16 Temmuz’daki etkinlikte İngiltere’deki işçi sendikaları ile Kürt halkı ve dostlarını buluşturmayı amaçladıklarını söyleyen Nathan şu mesajı verdi: “Birbirimizi yüz yüze göremiyor olmamız bize engel olamaz. Türk devletinin yaptıklarını gözler önüne sermeye devam ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Türkiye’nin saldırılarına karşı kamuoyu yaratacağız. Türkiye haddini aşmıştır.  Artık zamanı geldi. Öcalan serbest bırakılmalıdır.”

İngiliz sendikalardan büyük destek

Unite Sendikası Uluslararası Direktörü Simon Dubbins ise son birkaç haftadır etkinliğin organizasyonu için çalıştıklarını ifade ederek, “İngiliz sendikalarının birçoğundan destek aldık” dedi. Normalde yılın bu aylarında sendikacıların eylem ve büyük etkinlikler düzenlediğini söyleyen Dubbins, “Fakat korona nedeniyle Öcalan adına bir ilk olması ve dünyanın her yerine sesimizi duyurabilmek için online bir etkinlik düzenleme kararı verdik. ‘Artık zamanı geldi’ diyoruz ve Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. Öcalan’ın 22 yıldır rehin olduğuna işaret eden Dubbins, “Öcalan güçlü bir barış süreci için derhal serbest bırakılmalıdır. 16’sında düzenleyeceğimiz bu etkinlikte Öcalan’ın özgürlüğünü talep edeceğiz” dedi.

Nasıl katılabilirsiniz?

Etkinliğe katılmak isteyenler “freedomforocalan.org” internet sitesinden kayıt yaptırabilir. Öcalan’a Özgürlük Kampanyası 16 Temmuz’daki etkinliğe kayıt için şu adresi paylaştı: https://www.freedomforocalan.org/the-time-has-come-online-rally-july-16th/

Ayrıca youtube’da “Freedom for Öcalan” sayfasından da etkinlik takip edilebilir.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.