‘Öfkeliyiz’

Kadın Haberleri —

25 Ağustos 2022 Perşembe - 20:13

.

.

  • Kürt kadınları, Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarını Fransa’nın başkenti Paris ile Almanya’nın Hamburg ve Duisburg kentlerinde protesto etti. Katliama öfkelerini haykıran kadınlar, “Sesimizi daha fazla yükselteceğiz” mesajını verdi.

MEHMET ZAHİT EKİNCİ /HAMBURG

Faşist Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarında son bir ayda çok sayıda kadın ve çocuk katledildi.  Katliamları protesto etmek ve Kuzey-Doğu Suriye hava sahasının Türk devletine kapatılması talebiyle Almanya’nın Hamburg ve Duisburg kentlerinde kadınlar eylem yaptı. 

Türkiye savaş suçu işliyor

Hamburg’ta Rojbin Kadın Meclisi öncülüğünde eylem Sternschanze tren istasyonu önünde yapıldı. Miting olarak  organize edilen eylemde Kongra Star, Hamburg Rojbin Kadın Meclisi, Yazar ve kadın hakları aktivisti Anja Flach, Defend Kürdistan adına açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalarda sivillere yönelik saldırılar kınandı. Açıklamalarda sivillere yönelik saldırların hem insani hem de uluslararası antlaşmalarda savaş suçu olduğu belirtilerek, Türk devletinin bu suçlardan yargılanması talep edildi.

 

.
Nesrin Rojava

 

Nesrin Rojava: Öfkeliyiz

Katliamlar karşısında yaşanan tepkisizliğin ve sessizliğin utanç verici olduğunu vurgulayan kadınlar gazetemize konuştu.

Kongra Star Temsilcisi Nesrin Rojava, sessizlikleri ile Erdoğan’a bu cesareti veren ülkeleri kınadığını belirterek, “Diktatör Erdoğan bu ülkelerden aldığı cesaretle bu katliamları gerçekleştiriyor. Bu genç kızların hiçbirinin elinde silah yoktu ve Türkiye için bir tehdit değildiler” dedi. Yapılan katliama öfkeli olduklarını belirten Nesrin Rojava mücadeleyi büyüteceklerini ifade etti.