Öfkemiz ilk günkü gibi canlı

Kadın Haberleri —

9 Ekim 2020 Cuma - 21:00

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu ve Avrupa ülkelerinin sessizliğini protesto eden kadınlar “Abdullah Öcalan için özgürlük zamanı” dedi.

BARIŞ BALSEÇER
STRASBOURG

Strasbourg’da Kleber Meydanı’nda toplanan kadınlar Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önüne yürürken, Brüksel’de ise Avrupa Parlamentosu önünde bir miting gerçekleştirildi.
9 Ekim komplosunun 22. yıldönümünde kadınlar, Avrupa’nın kurumlarının merkezi Brüksel ve Strasbourg’da eylemdeydi. Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde gerçekleştirilen eylemlerle uluslarası komployu kınayan kadınlar, Abdullah Öcalan’a özgürlük istedi. Strasbourg’da Kleber Meydanı’nda TJK-E bayrak ve Öcalan posterleriyle toplanan kadınlar, sık sık “Tecride, faşizme ve işgale son, özgürlük zamanı”, “Öcalan için özgürlük zamanı geldi”, “Biji Serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük”, “Jin Jiyan Azadî” sloganları attı.

Sorumlusu uluslararası güçler

TJK-E açıklaması aktivist Neslihan Kılıç tarafından okundu. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 22 yıldır İmralı’da ağır tecrit koşulları altında tutulduğunu belirtilen açıklamada, “Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da kaçırılması ve Türkiye’ye teslim edilmesinde sorumluluğu bulunan bütün güçler, sürmekte olan savaş, talan, yoksulluğun da sorumlularıdır. Kürdistan’daki şehirlerin yıkımı, Ortadoğu ve dünyadaki birçok acının sorumlusu da komplonun işbirlikçileridir” denildi. “9 Ekim 98’de gerçekleştirilen komployu ve komploya destek olan bütün ulus devletleri kınıyoruz” diyen Kılıç, “Öfkemiz ilk gündeki gibi canlı ve komployu boşa çıkarıp darmadağın etme arzusu her zamankinden daha güçlü” diye belirtti.

Avrupa’nın sessizliğine öfke

“Avrupa ülkeleri ve kurumlarının komplodaki rolünü, Türk devletinin faşizmi karşısındaki sessizliğini hatırlatmak ve Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep için” eylemde olduklarını ifade eden Kılıç, Kürt halkı ve kadınlarını “Öcalan için özgürlük zamanı geldi” sloganı etrafında buluşmaya çağırdı. Ayrıca tüm devrimci, demokratik kadınlar ve dostlar, kadın direnişi ve faşizme karşı direnişi güçlendirmeye davet edildi.
Açıklama ardından kadınlar, sloganlar eşliğinde 8 yılı aşkın bir süredir Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’nin devam ettiği alana doğru yürüyüşe geçti. Farklı dillerde “Abdullah Öcalan’a özgürlük” talebinin yazıldığı dev pankartın taşındığı yürüyüşte, “Zamanı geldi, Öcalan’a özgürlük” temalı çok sayıda pankart da taşındı.

24 saat alanlarda olacağız

Brüksel’de ise kadınlar Avrupa Parlamentosu’na seslerini duyurabilmek için Luxembourg Meydanı’nda miting gerçekleştirdi. Alan, Abdullah Öcalan’ın sözlerinin yer aldığı, “Zamanı geldi” hamlesinin duyurusunun yapıldığı birçok posterle donatıldı. Siyasetçi Nursel Aydoğan yaptığı konuşmada tecridi protesto ederken, Avrupa ülkelerini tecridin sona erdirilmesi için sessizliğini bozmaya çağırdı.
Uluslarası Halklar ve Özgürlük İttifakı’dan (AİDL) Laura N’Soko Muumeba, “Kürt kadınları tarih yazıyor, biz de her konuda yanlarındayız” dedi.
PYD adına Medya Abdu ve Rojava kadın temsilcisi Katibe Ali de birer konuşma yaptı. Ali, “Direnişimizi kıramazsınız. 24 saat alanlarda olarak Önderliğimizin özgürlüğü için mücadele edeceğiz” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.