Ölü sayısı 11 bin 300'ü geçti

Dünya Haberleri —

Derne sahilinden toplanan cenazeler FOTO: AFP

Derne sahilinden toplanan cenazeler FOTO: AFP

  • Son 40 yılın en yoğun yağışını alan Libya’da, insani felaketin boyutları her geçen gün ağırlaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" fırtınasında Derne kentindeki ölü sayısını 11 bin 300 olarak güncelledi.

Felaketin boyutları hakkında uluslararası topluma dönük bir açıklama yayınlayan Birleşmiş Milletler (BM), Libya’daki sel felaketinden en fazla etkilenen Derne kentinde en az 11 bin 300 kişinin öldüğünü, 10 bin 100 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (BMİYKO), arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek ölü sayısının artmasından endişe edildiğini duyurdu. BMİYKO, Libya’nın doğusundaki diğer bölgelerde ise sel felaketinin en az 170 can aldığını aktardı.

Denize sürüklendiler
Libya’nın doğusundaki hükümetin Sağlık Bakanı Othman Abdeljalil ise sadece bu kentteki sel felaketinde 3 bin 252 kişinin can verdiğini bildirdi. Felaketin en kötü etkilediği yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı Derne’de çok sayıda kişinin iki barajın taşmasıyla beraber sel sularıyla denize sürüklendiği düşünülüyor. Deniz kenarında arama çalışmaları sürerken can kaybı hızla artıyor. Cumartesi günü Maltalı kurtarma ekipleri, Derne sahilinde yaklaşık 400 kişinin cesedine ulaşmıştı.

29 ton tıbbi malzeme yardımı
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), selin vurduğu Libya'ya yaklaşık 250 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak 29 ton tıbbi malzeme gönderildiğini açıkladı. Açıklamada, temel tıbbi ekipman ile ilaç, ameliyat malzemesi ve ceset torbalarından oluşan yardım malzemelerin Bingazi kentine ulaştığı kaydedildi.

Derne’de toplu mezarlar
Libya’daki arama kurtarma çalışmalarına katılan Maltalı ekip Derne kentinde yüzlerce kişinin cesedini bir sahilde buldu. Felakette ölen binlerce kişi ise kent kırsalındaki toplu mezara gömüldü. 
Malta ekibine liderlik eden Natalino Bezzina, Times of Malta gazetesine yaptığı açıklamada "Muhtemelen yaklaşık 400 ceset vardı ama bunu söylemek zor" dedi. 

Bathily: Derne'deki durum içler acısı
Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, Libya'nın doğusunu vuran selden en çok etkilenen Derne'deki durumun içler acısı olduğunu belirtti.
Derne kentini ziyaret eden Bathily, X sosyal medya platformundan gördüklerine ilişkin paylaşımda bulundu. Derne'de selin meydana getirdiği yıkım ve can kaybının boyutunu yakından görme fırsatı bulduğunu aktaran Bathily, "Durum içler acısı. Yaşanan kriz Libya'nın kapasitesini, siyaseti ve sınırları aşıyor." ifadesini kullandı.
Bathily, BM'nin ihtiyaç sahiplerine gereken yardımı sağlamak için Libya'daki yerel makamlarla ve sahada görev yapan yardım kuruluşlarıyla işbirliği içinde olduğunu kaydetti.

Yardımları acilen hızlandırma çağrısı 
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, üye ülkelere ve uluslararası topluma Libya'daki sel mağdurlarına yönelik insani yardım çalışmalarını acilen hızlandırma çağrısında bulundu. Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel nedeniyle 11 Eylül'de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu. Libya'nın doğu bölgelerindeki yağış miktarının son "40 yılın en yüksek seviyesinde" olduğu ifade ediliyor. DERNE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.