Ölümler, açıklananın 10 katı

  • TTB Pandemi Çalışma Grubu Üyesi Güçlü Yaman, koronavirüsenden kaynaklı ölümlerin, resmi açıklamaların 10 katı olduğunu söyledi. 

 

Türk Sağlık Bakanlığı verilerine göre; 25 Temmuz-1 Ağustos arasında 406 bin 322 yeni vaka tespit edildi, 387 bin 653 kişi iyileşti, 337 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 16 milyon 295 bin 817'ye, toplam can kaybı ise 99 bin 678'ye yükseldi. 18-24 Temmuz haftasında vaka sayısı 365 bin 424, can kaybı 157 olarak açıklanmıştı. Bugüne kadar uygulanan toplam aşı miktarı ise 151 milyon 114 bin 930 doza ulaştı. En az iki doz aşı uygulananların oranı en düşük iller ise Kürt illeri: Urfa, Batman, Siirt, Amed, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ.

Salgının başından itibaren açıklanan verilerde şeffaf olmayan Türkiye’de Mart ayından bu yana tüm önlemler kaldırılmış durumda. Açıklanan resmi verilere oranla normal şartlarda gerçekleşmesi beklenen üzerinde ölümler gerçekleşiyor. Salgının başından beri fazladan ölümleri takip eden Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu Üyesi Güçlü Yaman, 24 kentte tespit ettiği veriler üzerinden elde ettiği tabloları, MA'dan Zemo Ağgöze'e anlattı. Ölümlerin arttığını belirten Yaman, 27 Temmuz - 2 Ağustos tarihleri arasında 24 kentten tespit ettiği günlük ortalama fazladan ölüm sayısının 151 olduğunu açıkladı. Türkiye ve Kuzey Kürdistan'ın tamamı için hesaplanan günlük ölüm sayısının 316 olduğunu dile getiren Yaman, fazladan ölümlerde dört hafta önce başlayan artışın devam ettiğine dikkati çekti. Yaman, “Temmuz başında salgın öncesi ortalamanın bile altına düşen ölümler son dört haftada hızlı bir tırmanışla ortalamanın yüzde 28 üzerine çıktı. Bu artış özellikle son hafta verisi olan kentlerin birçoğunda yaşandı. Bunu salgından farklı bir nedenle açıklayabilmek mümkün değil” dedi.

Delta varyantıyla aynı hızda

 Söz konusu artış hızının geçen yıl bu zamanlar yaşanan Kovid-19’un “Delta” varyantı dalgasının artış hızıyla aynı olduğunu dile getiren Yaman, ancak fazladan ölümlerle resmi Kovid-19 ölümleri arasında bu yıl büyük bir ayrışmanın yaşandığına dikkati çekti. Yaman, “Geçen yıl Delta dalgası yaşanırken fazladan ölümler resmi Kovid-19 ölümlerinin iki kati civarındayken bu oran bu yıl 10 katına kadar çıktı. Resmi ölümlerde de bir artış var fakat bu gerçek ölümlerin çok çok altında. Bir anlamda hasta/vaka demagojisiyle salgın ölümlerinin gizlendiği 2020 yazına geri döndük. Hatırlarsanız Sağlık Bakanı 2020 yazı sonrası yaptığı açıklamada ‘ulusal çıkarları korumak’ amacıyla verileri gizlediğini itiraf etmişti” şeklinde konuştu. 

Elde ettiği veriler ve açıklanan resmi rakamlar üzerinden Temmuz ayına dair hazırladığı tabloyu paylaşan Yaman, resmi Kovid-19 ölümleri ile fazladan ölümler arasındaki makasın nasıl açıldığını gözler önüne serdi. Yaman, söz konusu tabloyu şöyle yorumladı: “Burada bahsedilen fazladan ölüm sayıları Türkiye'deki ölümlerin yarıya yakının gerçekleştiği 24 kentin belediyesinin internette paylaştığı vefat verileri üzerinden hesaplanıyor. Bu hesaplar tüm nedenlere bağlı ölümlerle yapılıyor ve bu yıl beklenenin üzerinde gerçekleşen ölüm sayılarını gösteriyor. Geçtiğimiz dalgalara bakıldığında da fazladan ölümlerdeki artış ve inişlerle resmi Kovid-19 ölümleri arasında uyum olduğu görülür.”

 Salgının başından bu yana fazladan ölümleri hesaplayan Yaman’ın 11 Mart 2020’den 2 Ağustos 2022’ye kadar elde ettiği veriler ve açıklanan resmi rakamlar üzerinden yaptığı hesaplara göre resmi Kovid-19 ölüm sayısı 99 bin kişiyken, Türkiye geneli fazladan ölümler 294 bini buldu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.