Omuz omuza yeni yıla giriyorlar

Kadın Haberleri —

Adalet Nöbeti'ndeki anneler

Adalet Nöbeti'ndeki anneler

  • Cezaevlerindeki açlık grevi eylemine ses olmak için Adalet Nöbeti'ni sürdüren anneler, yeni yıla da aynı talep ve mücadele kararlılığıyla giriyor. Taleplerinden vazgeçmeyen anneler nöbet eyleminde dayanışmayı, umudu ve örgütlenmeyi bir arada sürdürüyor. 

MEDİNE MAMEDOĞLU/AMED

Yıllardır süregelen direniş mirası bugün cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsaklar ve onlara ses olan annelerin omuzlarında. "Evlatlarımız için" diyerek başladıkları adalet ve barış nöbetini yıllardır sürdüren anneler, "of" demeden karda, kışta ya da ablukada yanı başımızda beliriyor. Yeni yıla da aynı direniş iradesi ve barış ısrarıyla girecek olan annelerin bu mücadelesi her dönemin moral kaynağı.

"Ne olursa olsun" diyerek girdikleri bu yolda sadece evlatlarının değil, kendilerinin de bir zulüm ve bu zulme karşı bir direniş hikayeleri var. Evlatları ile beraber göğüsledikleri bu yolu yürümekten yorulmayan annelerin tek talebi barış. Cezaevlerindeki açlık grevi eylemine ses olmak ve taleplerin karşılanması için 27 gündür adalet nöbetinde olan annelerin dilinden düşmeyen tek söz, barış. Kalıcı barışın sağlanması ve tecride son verilmesi talebiyle her gün eylemde bulunan annelerin hikayeleri farklı olsa da talepleri aynı. Eylemlerini sürdüren anneler yeni yıla da bu talep ve taleplerinin kabul edilmesi için verdikleri mücadeleyle girecek.

 

 

Yerlerini boş bırakmıyorlar!

Neredeyse her gün ziyaret ettiğimiz anneler, bizi her seferinde aynı neşeli ve güler yüzlü halleriyle karşılıyor. Yaşanan sürece rağmen ne gülümsemelerinden ne de attıkları zılgıt ve söyledikleri direniş şarkılarından ödün vermeyen anneler, bu süre zarfında birbirlerine de büyük destek veriyor. Kendi hikayelerini ve çocuklarının hikayelerini birbirlerine anlatan kadınlar, burada büyük bir dayanışma ve örgütlenme ağı da geliştiriyor. Bu annelerden Afife Kartal, Kudret Aslan ve Emine Al nöbetin ilk başladığı günden bu yana yerini hiç boş bırakmayan annelerden üçü. Kendilerini ortak noktada buluşturan bu mücadeleyle birbirlerini tanıyan üç anne, her gün nöbet eylemine beraber geliyor.