Orban Şubat dedi

Dünya Haberleri —

Macaristan Başbakanı Viktor Orban

Macaristan Başbakanı Viktor Orban

  • Macaristan Başbakanı Orban İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin mecliste onaylanması için 2023 yılının Şubat ayını işaret etti. İsveç ve Finlandiya beklemeye devam edecek.  

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelikleri için gerekli meclis onayını gelecek yıla erteledi. İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğinin kabulü için 30 üye ülke parlamentosunun onayı gerekiyor. Bu onayın henüz çıkmadığı iki ülke ise Türkiye ile Macaristan.

Orban, Slovakya'da katıldığı Vişegrad grubu toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "İsveç ve Finlandiya'yı da konuyla ilgili bilgilendirdik. Macaristan iki ülkenin NATO'ya üyeliğini desteklemektedir. Konu, meclisin önümüzdeki yılki ilk oturumunda gündeme alınacak" diye konuştu. Macaristan parlamentosunun 2023'teki ilk oturumunun Şubat ayında yapılması planlanıyor.

Söz birliği etmişler

Macaristan, daha önce de iki ülkenin NATO üyeliğini desteklediğini ve meclis oylamasının bu yılın sonuna kadar yapılacağını açıklamıştı. Türk cumhurbaşkanının Temmuz ayından sonraki belirsiz bir zamanı işaret etmesi ardından Macaristan Başbakanı Orban gelecek yıl meclis açılışında ilk oturumda onay vereceklerini açıkladı. 

Orban'ın Özel Kalem Müdürü Gergely Gulyas bu ay başında yaptığı açıklamada meclisin NATO oylamasını gündeme alabilmesi için öncelikle Brüksel'in talep ettiği yolsuzlukla mücadele yasasını oylaması gerektiğini belirtmişti.

Macaristan'da muhalefet, Orban hükümetini İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda ayak diremek ve AB'ye şantaj yapmakla suçluyor.

Brüksel, yolsuzlukla mücadele konusundaki reform taleplerini karşılamadığı için Macaristan'a AB fonlarından milyarlarca euroluk kaynak akışını askıya almıştı. Kaynakların serbest bırakılması için Brüksel ile Budapeşte arasında pazarlıklar devam ediyor.

Erdoğan’da 8 Kasım'da destek arayışı için Ankara'ya gelen İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşmesi sonrasında meclis onayı için Temmuz ayına işaret etmişti.HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.