Ortak değilse saldırganı açıklasın

 KNK Eşbaşkanı Ahmed Karamus

 KNK Eşbaşkanı Ahmed Karamus

  •  KNK Eşbaşkanı Ahmed Karamus, Hewlêr Temsilciliği’nin 24 saat boyunca 3 kamerayla izlendiğini belirterek, “Asayiş ve Güney istihbaratı üç yönden ofisimizi kameralarla takip ediyor. Bu kameralar 24 saat boyunca açık. Kim gidiyor kim geliyor sürekli takip ediliyor. Hiç şüphem yok ki bu saldırının tüm detayları da bu kameralarda kayıtlıdır” dedi. 
  •  KNK Hewlêr ofisinin ve KNK üyelerinin daha önce birçok kez tehdit edildiği söyleyen Karamus, “Arkadaşlarımız birçok defa Asayiş’e bildirdi. Güvenlik tedbirleri almaları için başvuruda bulundular. Ne Asayiş tedbir aldı ne de bıraktı arkadaşlarımız tedbir alsın. Parastin, Asayiş ve Güney Hükümeti bu saldırılara karşı sert bir tutum almazsa bu suçların ortağıdır” diye konuştu. 

 

ERDOĞAN ZAMUR 

Hewlêr’de KNK Temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün'ün katledildiği Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Başûrê Kurdistan Temsilciliği’ne yönelik silahlı saldırı üzerinden üç gün geçti. Şu ana kadar ne Federe Kurdistan Hükümeti ne de KDP’nin istihbarat örgütü Parastin’dan  saldırıya ilişkin bir açıklama yapılmış değil. Federe Kurdistan Başbakanı Mesrur Barzani yarım saat arayla yapılan Erbet havalimanı yönelik Türkiye kaynaklı SİHA saldırısına ilişkin sadece üzüntülerini dile getirip araştırılmasını isterken, KNK Temsilciliği’ne yönelik silahlı saldırıyı ise görmezden geldi. Gazetemize konuşan KNK Eşbaşkanı Ahmed Karamus saldırının hedefindeki KNK Temsilciliği’nin Hewlêr kent merkezinde olduğuna, sürekli istihbarat gözetimi altında olduğuna ve 24 saat boyunca kameralarla takip edildiğine dikkat çekerek, hiçbir açıklama yapılmamasının kendilerini kaygılandırdığını ve bu saldırıyı “onama” anlamına geldiğini ifade etti. 

Saldırı öncesi ofis kalabalıktı!

Saldırının gerçekleştiği binanın “Resmi KNK temsilciliği” olduğunun altını çizen Karamus, “KNK bürosu resmi statüye sahip bir yer. Yaklaşık on yıldır da aynı yerdeyiz. İki katlı  binanın alt katı ofis, üst katı dinlenme ve yatma yeridir” dedi. Karamus, saldırı gününe ilişkin ise şu önemli bilgileri paylaştı: “Bir gün önce Ranya’da KNK’nin düzenlediği bir konferans vardı. Hem eşbaşkanımız hem de Silêmanî ve Hewlêr ofisimizin sorumluları konferansa gitmişlerdi. Akşam Hewlêr’e dönmüşlerdi. Sabah da bazı görüşmeleri vardı. Görüşmelerden sonra saat 10- 11 gibi bürodan ayrılıyorlar. Deniz tek kalıyor. Saat 13.35 sıralarında kapı çalınıyor, Deniz kapıyı açar açmaz saldırıya uğruyor. Komşulardan elde ettiğimiz bilgilere göre saldırgan Deniz’i vurduktan sonra 100 metre koşarak kalabalığa karışıyor. Zaten büronun bulunduğu yer kalabalık bir yer.”

Şu ana kadar yetkililerin saldırıyla ilgili bir açıklama yapmadığını kaydeden Karamus, gözaltına alınan var mı yok mu dahi bilmediklerini söyledi. 

KNK’liler defalarca tehdit edildi

Gerek KNK üyelerine gerekse de Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Kürt yurtseverlere yönelik uzun süredir saldırı konsepti oldununu vurgulayan Karamus, KNK ofisine yönelik uzun süredir devam eden tehditler olduğunu ancak herhangi bir tedbir alınmadığını söyledi. Karamus şunları aktardı: “Bu saldırı, katliam ve suikastlar şüphesiz ki işgale karşı duruş sergilenlere yöneliktir. Çok iyi biliyoruz ki defalarca KNK ofisine, aktif üyeleremize yönelik tehditler vardı. Güney Kurdistan’daki yurtseverlere dönük suikastler herkesin malumudur. Deniz arkadaş da çalışkan, duyarlı biriydi, çalışmalarda aktifti. Bir Kürt yurtseveri olarak işgal saldırılarına karşı net bir duruşu vardı. Bundan ötürü de hedef alındı. Ancak sadece Deniz’e yönelik tehditler yoktu. Elimizde bilgiler var. Türk devleti birçok KNK üyesini telefonla aradı, şantaj ve tehdit etti. Türk devletine çalışmaları için uğraştı. Olumlu yanıt vermeyenler de ölümle tehdit edildi.” 

Asayiş önlem almadı, aldırmadı da

KNK ofisine dönük tehditlerin uzun süredir devam ettiğinin altını çizerek defalarca Asayiş’e başvurduklarını ama hiçbir önlem alınmadığını söyleyen Karamus şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız birçok defa Asayiş’e bildirimde bulundular. Güvenlik tedbirleri almaları için başvuruda bulundular. Ne Asayiş tedbir aldı ne de bıraktı ki bizim arkadaşlarımız tedbir alsın. Çok iyi biliyoruz ki ofisimiz hem Asayiş hem de Parastin gözetimi altındadır. Asayiş ve Güney istihbaratı üç yönden ofisimizi kameralarla takip ediyor. Bu kameralar 24 saat boyunca açık. Kim gidiyor kim geliyor sürekli takip ediliyor. Hiç şüphem yok ki bu saldırının tüm detayları da bu kameralarda kayıtlıdır.”

Cesareti nerede alıyorlar?

“Hewlêr gibi bir yerde, gündüz saatlerinde, herkesin dışarıda olduğu bir zamanda; yine 24 saat Parastin tarafında takip edilen bir yerde bu saldırıyı yapanlar bu cesareti nerede alıyor” diye soran Karamus “Şunu çok iyi biliyoruz. Eğer yerli işbirlikçileri olmasa bu saldırganlar bu kadar rahat hareket edemezler” diye ekledi. 

Tavır almazlarsa saldırının ortağıdır

Federe Kurdistan Hükümeti, Asayiş ve Parastin’ın açıklama yapmaması “Acaba saldırı ortak mı yapıldı?” sorusunu da gündeme getiriyor. KNK Eşbaşkanı Ahmed Karamus buna dair şunları dile getirdi: “Daha açık bir ifade ile dile getireyim: Parastin, Asayiş ve Güney Hükümeti bu saldırılara karşı sert bir tutum almazsa, buna göre hareket etmezse bizim nazarımızda bu suçların ortağıdır. Bir an önce bu saldırıya karşı tutumlarını açıklamalılar. Hewlêr’in orta yerinde ulusal bir kuruma yapılan saldırı asla kabul edilemez. Bu kurum Kurdistan’ın birliğini savunuyor. Onun bürosu saldırıya uğruyor, sorumlusu katlediliyor ama bir tek açıklama yapılmıyor. Hiçbir hükümet yetkilisi ve Başbakan bir açıklama yapmış değil. Bize göre saldırının ortağı hem Güney Hükümeti hem de Parastin’dır”

Yeni bir saldırı konsepti devrede

Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ziyareti sonrası saldırıların tırmandığına işaret eden Karamus Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın yeni bir saldırı konseptinin devrede olduğunu kaydetti: “Bradost, Silêmanî, Şengal ve bu saldırının Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın hem güneydeki yönetim hem de Bağdat’taki yönetimle görüşmesinden sonra yaşanması tesadüf değildir. Bu görüşme öyle sıradan ele alınamaz. Bu ortak bir konseptin sonucudur. Yine Erdoğan ile Putin’in görüşmesi bir bütün yeni bir saldırı konseptinin başlangıcıdır. Eş zamanlı olarak İran’ın Rojhilat yapılarına dönük tehditleri var. Rojhilatlı yapılara kendi kamplarını boşaltmaya dönük verilen sürenin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Birkaç gün önce Kerkûk, Dêrezor ve Eyn Îsa’da yaşanan olaylar hepsi birbirine bağlantılıdır. Ortak bir plan olarak Türkiye, Suriye, İran ve Irak merkezi hükümetinin Kürtlerin kazanımlarına dönük saldırı girişimidir.”

Suikastler yeni aşama

Karamus, “Yani bu saldırılar Kurdistan’daki yapıların tümüyle tavsiye etmeye dönük bir hamledir. “Saldırılar Kürt kazanımlarına dönük bir planın parçasıdır. İşgal saldırılara karşı duruş sergileyenleri tavsiye etme projesidir” diye vurguladı. 

Önemli ve kritik bir süreçten geçildiğini ifade ederek, “Bu saldırılar, suikastler yeni bir aşamadır. Önümüzdeki dönemde bu saldırıların daha da artması durumuyla karşı karşıya kalabiliriz” uyarısında bulundu. 

Yurtseverlik çizgisi netleşti

Karamus başta siyasi partiler olmak üzere herkesin bu saldırılara karşı sesini yükseltmesi gerektiğini ifade eserek yerli işbirlikçilere karşı da tutum alınmasını istedi: “Kürt halkı artık kimin yurtsever, kimin işgalcilerle birlikte olduğunu görmelidir. Yurtseverlik çizgisi netleşmiştir. Bütün siyasi yapılar, partiler kurumlar bu saldırılar karşısında tutum almalı, seslerini yükseltmeli.. Özellikle Güney’deki partiler bu saldırılar karşısında ortaklaşmalı ve seslerini yükseltmelidir. Güney hükümeti üzerinde baskı oluşturmalı. Şunu iyi biliyoruz ki işgalci Türk devleti bu tarz suikastler yapmaya devam edecek. Onların yerli işbirlikçilerine yönelikte tutum alınmalı. Kısacası Türk işgaline karşı kayı bir tutum alınmalı.”

Denizler ölmez

Katledilen KNK Hewlêr Temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün’ün ailesi şehitlerinin cenazesini almak için Hewlêr’e gitti. YAile, KNK Temsilciliği’nde KNK eşbaşkanları, üyeleri ve çok sayıda yurttaş tarafından karşılandı. Aile üyeleri burada yaptığı açıklamada, “Denizler ölmeyecek. Deniz, Kürt halkının özgürlüğü ve birliği için çalışırken şehit düştü. Onunla gurur duyuyoruz” dedi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi vekilleri Vezir Parlak ve Sümeyye Boz’un da eşlik ettiği aile dün cenaze işlemleri için başvuru yaptı. Bülbün’ün cenazesinin bugün alınması bekleniyor.

Binler protesto etti

KNK Hewlêr Temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün’ün katledilmesi Halep’in  Şêxmeqsûd ve Eşrefiyê mahallelerinden binlerce kişi tarafından protesto edildi. Yürüyüşte “Bimre xiyanet ” u “Li hemberî qirkirinê em jiyanê diafirînin′′ pankartları açıldı. Türk devleti ve KDP’yi lanetleyen sloganlar atıldı. Mexmûr Mülteci Kampı’nda yapılan yürüyüşle de KNK temsilciliğine saldırı kınandı. Mexmûr Halk Meclisi Eşbaşkanı Yusuf Kara, “Barzani ailesinin ihanetçi olduğu artık şüphe götürmez bir hakikattir” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.