Örtbas etmeyin çözün

Yurt Dışı Haberleri —

27 Aralık 2022 Salı - 18:00

Lorient

Lorient

  • Fransa’nın Paris kentinde Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne yönelik saldırı, Fransa’nın Rennes, Lorient ve Montpellier kentler ile Belçika'nın Liege kentinde protesto edildi.

Kurdistanlılar ve dostları Fransa ve Belçika’a kentlerinde Paris katliamlarında Türk devletinin rolünün açığa çıkartılması ve gerçek suçluların cezalandırılması için protesto gösteriler düzenlemeye devam ediyor. Fransa’nın Rennes, Lorient ve Montpellier kentlerinde protesto yürüyüşlerine bir çok Avrupalı hareket de katıldı. 

Fransa Komünist Patisi, Union Communiste Libertaire, Kürt Broton Dostluk Derneği, EELV (Avrupa Ekolojisi-Yeşiller), Lutte Ouvriére, Warsav, Revolution Permoanente, Assosoation-Argentine ve Gruope Feministe-Fougeres’de yürüyüş ve protestolara destek verip katıldı. 

 Kurdistanlılar ve dostlar omuz omuz yürüdü

Fransa’nın Rennes kentindeki protestoların adresi Place du Colombier meydanıydı. Kurdistanlılar ve dostları kent meydanında merkezi bir miting yaptı. Paris’te yaşanan her iki katliamın da kınandığı mitingde katılımcılar adına bildiriler okunup konuşmalar yapıldı. Okunan ortak metin el ilanı olarak dağıttı. Her bir kurum Paris Katliamı’nı kınayan ve Kürt halkının mücadelesine, adalet arayışına yönelik destek ve dayanışma mesajlarını ileten bildiriler okudu.

Alanda yarım saatlik bir mitingden sonra şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüşe UCL, AKB (Kürt Broton Dostluk Derneği), PCF (Fransız Komünist Parti), EELV (Avrupa Ekolojisi-Yeşiller), Lutte Ouvriére, Warsav, Revolution Permoanente, Assosoation-Argentine, Gruope Feministe-Fougeres gibi kurum ve dernekler de katıldı. Yürüyüş ve mitingde katliamda şehit düşenlerin fotoğrafları taşındı.

Kürt kurumları adına yapılan açıklamada ise şu vurgular yer aldı: "TC faşizminin Fransa’da organize ettiği 2. Paris Katliamı ile Kürt halkının ve Kürt kadınlarının evrenselleşen mücadelesini durdurmak, yok etmek istedi ama bu Kürt kadınları, Kürt halkı, Kürt gençleri için bu ancak mücadeleyi ve direnişi büyütmek için bir gerekçe olacaktır. Kurdistan halkı olarak özgürlük direnişimizin yok edilmesine, durdurulmasına asla izin vermeyeceğiz. 10 yıl önce yine Fransa Devleti'nin göz yummasıyla dahil olduğu Paris Katliamı, Kürt halkının adalet ısrarı ve arayışına rağmen kapatılması, bu saldırının ve katliamın yolunu açmıştır. Fransa devletinin bu saldırı karşısında yaptığı açıklamaları kabul etmiyoruz. Bu saldırı Türk devletinin eliyle bir Fransız tetikçiyle gerçekleşen bilinçli, planlı, sistematik bir saldırıdır. Kürt halkı olarak her zamankinden daha öfkeliyiz. Öfkemiz ve isyanımızla bu katliamın hesabını soracağız, asla boyun eğmeyeceğiz." Republique meydanına kadar süren eylem, "Şehîd namirin", "Berxwedan jiyan e", "Jin, Jiyan, Azadî", "Katil Erdoğan", "Bijî Berxwedana Kurdistan" sloganları ardından sona erdi.

Aydınlatılıncaya kadar meydanlardayız

Lorient kentinin Aristide Birand meydanında Kurdistanlılar ve Fransız dostları merkezi miting düzenledi. Paris Katliamı'nı protesto etmek amacıyla, aralarında birçok sol örgüt ve sivil toplum örgütünün yanı sıra Lorient, Vannes ve çevre kentlerde yaşayan Kurdistanlılar ve dostlarının katılımıyla akşam saatlerinde Aristide Birand meydanında miting gerçekleştirildi. 23 Aralık'ta katledilen KCK Yürütme Konseyi Üyesi Emine Kara (Evîn Goyî), sanatçı Mîr Perwer (M. Şirin Aydın) ve yurtsever Abdurrahman Kızıl ile yine Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin) ve Leyla Şaylemez’in (Ronahî) resimlerini taşıyan Kurdistanlılar ve dostları, Lorient kentinin işlek caddelerine doğru yürüyüşe geçti. Eylemciler Fransızca bildiriler dağıttı

Aristide Birand meydanındaki miting şehitler için saygı duruşu ile başladı. Protestoya katılan Gazeteci Güler Yıldız da burada konuşma yaptı. Yıldız, bugün bir gazeteci olarak değil bir Kürt kadını olarak bu eyleme katıldığını, Paris katliamları açığa çıkarılmayana kadar alanlarda olacaklarını söyledi.

Yapılan konuşmalarda Fransız yetkililere, “Saldırgan, tam saldırı anında bir toplantı olduğunu nasıl biliyordu? Onu kim taşıdı? Katliamı gerçekleştiren kişi Türk ajanları tarafından cezaevindeyken örgütlendirilmiş olamaz mı?” soruları yöneltilerek, 2013 ve 2023 Paris Katliamlarının asıl failleri adalet önüne çıkartılmayana kadar alanlarda olacakları vurgulandı.

Protesto eylemine katılan sol örgüt ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de Kürt halkıyla dayanışma mesajları verdi.

Anti-Kapitalistler ile yürüdüler

Paris’te katliamın yaşandığı ilk andan beri meydanlarda olan Montpellier’de yaşayan Kurdistanlılar ve Anti-Kapitalist dostları bu defa da Comedy meydanındaydı. Eyleme Kurdistanlıların yanı sıra Fransa Yeni Anti-Kapitalist Partisi ve Fransa Kürtlerle Dayanışma Kolektifi yetkilileri de katıldı.

Kent merkezinde bir araya gelen katılımcılar eylemlerine Kurdistan ve insanlık mücadelesinde şehit düşenler anısına saygı duruşu ile başladı. Paris’te katledilen üç şehidin fotoğrafları ve PKK flamaları ile Montpellier Valilik binasına ulaşan Kurdistanlılar ve dostları burada “Katil Erdoğan” sloganları eşliğinde kısa oturma eylemi yaptıktan sonra tekrar Comedy meydanına döndü.

Montpellier vali yardıcısı ile görüşen Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı protesto gösterisi için bir araya gelen Kurdistanlılar ve Anti-Kapitalist dostlara görüşmenin içeriğine dair açıklama yaptı. Bugün dört kişilik bir heyetle birlikte Montpellier Vali Yardımcısı ile görüştükleri bilgisini veren Şerzat K., “Kendilerine Kürtlerin kendilerini koruyacak düzeyde olduğunu belirttik ve katliamın arkasındaki güçlerin açıklanmasını istedik” dedi.

Şerzat K'nın ardından Fransa Kürtler ile Dayanışma Kolektifi Sozcüsü Serge Ressiguier kitleye hitap etti. “Fransa devleti adalet ve özgürlüğü değil teröristleri ve faşist Erdoğan rejimini savunuyor ve koruyor” diyen Ressiguier, katliamın arkasındaki güçlerin derhal kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Liege

Belçika’nın Liege kentinde de çok sayıda genç Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve PKK bayrağıyla yürüyüş yaptı. Kentin işlek caddelerindeki yürüyüş boyunca gençler sık sık “İntikam”, “Bijî PKK”, “Öcalan” sloganları attı. Fransa’daki katliam da sloganlarla protesto edildi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.