Pazarcılardan protesto

14 Ocak 2022 Cuma - 17:30

  • İş bırakan ve Ankara Toptancı Hali’nde bir araya gelen pazarcılar, artan maliyetler, kasa ücreti alınması, taşıma maliyeti, halin giriş-çıkışlarında ekstra para alınmasını protesto etti. 

Pazarcılar, Yenimahalle’de bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde artan maliyetler, alınan kasa ücretleri, taşıma maliyeti, halin giriş-çıkışlarında ekstra para alınmasına karşı iş bırakma eylemi yaptı. Sabah saatlerinde halde toplanan pazarcılar açıklama yaptı. Pazarcılar adına konuşan Ankara Pazarcı Esnaf Odası’ndan Cemal Ayhan, “Buradaki sorun küçük bir sorun değil gayri meşru işler var. Komisyoncular, pazar esnafına plastiği parayla satıyor” dedi.

Gıda ürünlerinin kasa paralarının kendilerinden kesildiğini ifade eden Ayhan, “Ürün 3 TL ise 4 TL’den satmak zorunda kalıyoruz. Burada zarar eden gariban vatandaştır. Burada baronların teşkilatları var. İsteyen istediği gibi esnafa satıyor. Bugün patlıcana istediği fiyatı veriyor. Hükümetin burada pasifliği var. Denetlemeleri yapmalılar” şeklinde konuştu.

Burada gayri meşru insanlara iş bırakılmaması gerektiğini ifade eden Ayhan, şöyle devam etti: “Hamaliye parasını müşteri hiçbir zaman vermez, parasını kendileri vermesi lazım ama pazarcıdan alıyorlar. Hal girişi-çıkışı parasını da alıyorlar. Ben işgalci değilim vergi veriyorsam, halka domatesi, biberi götürüyorsam benden para alamaz. Esnaf bugün 5 sefer girdiği zaman 50 lira parası gidiyor. Aylık bin lira masraf yapıyor.”

Kasaların ağırlığının ürün fiyatlarına yansıtılamaması gerektiğinin altını çizen Ayhan, şunları ekledi: “Darasını düş ben sana kasanı getirip vereyim. Tüzükte bu böyledir, bunlar ne yapıyor? Kasayı alıyorlar 50 kuruşa, dara yok diyorlar. Pazarcıdan parasını alıyorlar. Pazar esnafı plastikçi kartoncu olmuş. AVM’ye gidildiği zaman giriş-çıkış parası alıyor mu? Pazarcı müşterisine diyor mu, sen arabayla geldin bana giriş-çıkış parası ver. Kasa sorunumuz var, plastik kasayı adapte etmeye çalışıyorlar. Karton parası, hal giriş-çıkışı ve hamaliye paraları kaldırılmalıdır.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.