Polis gençlere saldırdı

Diaspora Haberleri —

10 Eylül 2020 Perşembe - 15:18

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle  Kürt ve enternasyonalist gençler tarafından Hannover'den başlatılan Uzun Yürüyüş 6. gününde polis tarafından engellendi. Polis, birçok genci darp ederek gözaltına aldı.

PERVİN YERLİKAYA

"Önder Apo'nun özgürlüğü için, birlikte Serhildan" sloganıyla düzenlenen yürüyüş, Avrupa'nın farklı yerlerinden gençlerin katılımı ile devam ediyordu. Yarın yürüyüşlerini Hamburg’da tamamlayı planlayan gençler bugün Alman polisi tarafından durduruldu. Önceki akşam konakladıkları Lüneburg’dan yürüyüşe başlayacakları Wissen Luhe’ye doğru trenle yola çıkan gençler Bardowick’te polisler tarafından durduruldu.

Başından beri provoke ediyordu

Tertip Komitesi, başladığı ilk günden bu yana yürüyüşü engellemeye ve provoke etmeye çalışan, Öcalan posterlerini, pankartlarını yasaklayan polisin gerçek dışı ve sudan bahanelerle gençlere saldırdığını söyledi. Şimdiye kadar birçok kez yol güzergahları değiştirilen, konaklayacakları yerler gerekçe gösterilmeden iptal edilen, yol boyunca temel ihtiyaçlarını karşılamaları dahi engellenen gençler, bugün ise fiziki saldırıya maruz kaldı.

Darp etti, gözaltına aldı

Polis, gençlerin önce trene 'biletsiz bindiğini', ardından ise 'kontrolöre saldırıda bulunduğunu' ileri sürerek trenden indirdi. Kimlik kontrolüne ve ifade vermeye zorlanan gençler polisler tarafından çembere alınarak yürümelerine izin verilmedi. Televizyonların canlı yayında olduğu esnada aniden gençlere saldıran polis, şiddet uygulayarak 5 kişiyi gözaltına aldı. Saldırıya uğrayan gençlerden birisi "Polis birden, hiçbir şey yokken saldırdı, bacağımdan yaralandım, hastaneye kaldırılacağım" dedi. Bir gencin burnunun kırıldığı, sara hastası olan bir gencin ise gözaltına kriz geçirdiği öğrenildi.

Yaklaşık 30 polis aracının olduğu bölgeye takviye ekipler gönderildiği bildirilirken, gençlere yönelik abluka devam ediyor. Basın mensuplarını da bir alanda durmada zorlayan polis, görüntü almalarını engelledi.