Polisten kaçarak müzik yapıyoruz

Kültür/Sanat Haberleri —

  • İstiklal Caddesi'nde sahne alan sanatçılar, Kürtçe şarkı söyledikleri için polisin ceza kestiğini, kimi zaman da müzik aletlerine el koyduğunu belirtti.

İstanbul Taksim'de yer alan İstiklal Caddesi'nde müzik yapan sanatçılar, zor günler yaşıyor.  Sokak müzisyenleri, Koronavirüs ve ekonomik krizin yanı sıra zabıta ve polis baskısıyla karşı karşıya. Kimi sanatçıların enstrümanlarına el konulurken, kimilerine ise para cezası kesiliyor.

Uzun zamandır sokakta Kürtçe parçalar seslendiren Mehmet Yüksel, Kürtçe müzik yaptığı için polisin baskısıyla da karşılaştığını söyledi. Baskılara rağmen anadilinde şarkılar söylemekten vazgeçmediğini belirten Yüksel, “Polisler, ‘bize burası Kürtlerin yeri değil burada şarkı söyleyemezsiniz’ diyor. Burada ki arkadaşlarımıza ve bana 200 TL para cezası kestiler. Bunu da vergiye işliyorlar” dedi. 

Ayrıca ekonomik krize de dikkati çeken Yüksel, “Ekonomi çok kötü bu artık görüne bir gerçeklik. Burada çalışarak ailemize de bakıyoruz Hem de kendi dilimizi yaşatıyoruz" diye belirtti. Yüksel, polis baskısı nedeniyle de geçinmekte zorlandığını söyledi. 

Müzik yaparak geçiniyorum 

6 yıldır sokak müziği yapan Devran Roni de Kürtçeye yönelik bir tahammülsüzlük olduğunu ve ekonomik krizin de derinleştiğini ifade etti. Sokakta müzik yaparak geçimini sağladığını ancak krizle birlikte kendilerine desteğin azaldığını belirten Roni, “Ekonomik krizden dolayı, artık insanların imkanı yok, para veremiyorlar. Artık her şeye zam geldi. Esenyurt’ta oturuyorum, eskiden 20 TL’ye gidip geliyordum, şimdi 40 TL’ye gidip gelemiyorum. Ekonomi bizi çok etkiledi. Bizi dinleyenler, ‘kusura bakmayın sizi dinliyoruz ama para veremiyoruz’ diyorlar.  Genel itibariyle bize yabancı insanlar destek oluyor” dedi.

Kürtçe müzik yaptıkları için  hem polisin hem de bazı insanların baskısına uğradıklarını söyleyen Roni, “Bazı insanlar, ‘burada Kürtçe şarkı söylemeyin, burası Türkiye’ diyorlar. 6 yıldır Kürtçe şarkı söylüyorum, elimden geldikçe söylemeye devam edeceğim” diye konuştu. 

Kürtçe ‘terörize’ ediliyor

10 yıldır müzikle uğraşan ve 4 yıldır da sokak müzisyenliği yaptığın belirten Ferhat Demir ise Hozan Aydın ve Heme Heci gibi sanatçılardan etkilenerek müziğe başladığını söyledi. Zabıta ve polisin baskısına dikkat çeken Demir, "Müziğimizi icra edebilecek alanlarımız yok. Bize bir alan vermedikleri için, ekonomik yönden çok etkileniyoruz. Kürtçe müzik yaptığımız için, farklı şeyler yaptığımız sanıyorlar. Bazı arkadaşlarımız, polis ve zabıtadan şiddet gördü" diye belirtti. 

Birçok ülkeden isanlar müzik yapıyor

İstiklal Caddesi'nde müzik yapan Faruk Ürün, İran, Afganistan, Azerbaycan gibi bir çok ülkeden insanın bu sokakta müzik yaptığını ancak Kürtlerin dillerinden dolayı baskı altına alındıklarını ifade etti. Kürtçe müzik yapmaya başladıkları an alandan uzaklaştırıldıklarını söyleyen Ürün, bu soruna çözüm bulunmasını istedi.

Ürün yaşadıkları sorunu şöyle dile getirdi: "Şarkı söylediğim için karakola götürüyorlar. Aletlerimizi alıyorlar. Bize ‘izin alın’ diyorlar. Kaymakama, belediyeye gidiyoruz ‘gidin çalın’ diyorlar. Geldiğimizde, yine gelip engelliyorlar."

3 yıldır sokakta müzik yapan Ahmet Naifoğlu, “Polislerden zabıtalardan kaçarak şarkılarımızı söylüyoruz. Bazen bize para cezaları da kesiyorlar. Eskiden 500 TL kazanıyordum, şimdi yol parasını çıkaramıyorum” dedi.

İSTANBUL 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.