QR kodlu protesto

Cumartesi Anneleri QR kodlu eylem

Cumartesi Anneleri QR kodlu eylem

  • Zorla kaybedilen yakınları için 28 yıldır hakikat ve adalet mücadelesi veren Cumartesi Anneleri, Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü için hazırladıkları QR kodlarıyla “Kayıplarımıza ne oldu?” diye sordu.

“Kayıplar son bulsun, akıbetleri açıklansın, sorumlular yargılansın” talebiyle  27 Mayıs 1995’ten beri her cumartesi saat 12.00’de İstanbul/Galatasaray Meydanı’na çıkan Cumartesi Anneleri, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı 30 Ağustos Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü için QR kodlu protesto hazırladı.

Galatasaray Meydanı ve civarı başta olmak üzere İstanbul’un çeşitli noktalarında görülebilecek QR kodları telefonundan taratanlar, 1936-1995 tarihleri arasında İstanbul’da zorla kaybedilen 31 kişinin hikayelerinin olduğu bir sayfaya yönlendiriliyor.

Cumartesi Anneleri’nin web sitesinde bulunan sayfadan 1936’da zorla kaybedilen Salih Bozışık ile 1973- 1995 yılları arasında zorla kaybedilen Ali Kayahan, Hayrettin Eren, Nurettin Yedigöl, Süleyman Cihan, Mustafa Asım Hayrullahoğlu, Maksut Tepeli, Yusuf Erişti, Hüseyin Toraman, Ayhan Efeoğlu, Hüsamettin Yaman, Soner Gül, Halil Alpsoy, Hasan Gülünay, Ali Kırlangıçlı Erdoğan Şakar, Ali Efeoğlu, Behçet Cantürk - Recep Kuzucu, Cüneyt Aydınlar, Fevzi Aslan - Salih Aslan, Savaş Buldan- Adnan Yıldırım- Hacı Karay, Lütfiye Kaçar, İsmail Bahçeci, Rıdvan Karakoç, Hasan Ocak, Fehmi Tosun, Düzgün Tekin’in nasıl kaybedildiklerine ilişkin bilgilere erişilebiliyor. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.