Recep’in 93 kiralık çetesi öldü

Dünya Haberleri —

6 Ekim 2020 Salı - 23:00

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ’da yaşanan çatışmalar 10. gününe girerken, Rus devlet ajansı 93 cihadcı çetenin öldürüldüğünü duyurdu.

 

Karabağ’da Türk devletinin körüklemesiyle başlayan çatışmalar 10. gününe girdi. ABD, Rusya ve Fransa ortak açıklama ile “ateşkes” çağrısı yaptı. Rus devlet ajansı RIA Novosti ise, Karabağ’a gönderilen 93 çetenin öldürüldüğünü duyurdu.

Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayan çatışmalar sürürken, ABD, Rusya ve Fransa ortak bir açıklama ile “ateşkes” çağrısı yaptı.

Ortak açıklamada, Karabağ’da yaşanan çatışmaların tehlikeli bir şekilde artış gösterdiği, sivillerin hedef alınmasının kabul edilemez olduğu belirtildi. 

Yeni vekalet savaşı kapıda mı?

Washington Post gazetesi de, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaşın “bölgesel bir felakete” dönüşebileceğine dikkat çekti.

Gazetede yer alan Ishaan Tharoor imzalı haberde Türk devletinin yaşanan savaşta Azerbaycan’a verdiği açık desteğe de vurgu yapıldı. Bu desteğin yaşanan çatışmaları bir üst boyuta taşıdığı belirtilen haberde, Türk devletinin bölgeye transfer ettiği çetelere ilişkin de detaylara yer verildi. Türk ve Azerilerin çete aktarımını reddettikleri belirtilen haberde, ancak Erivan yönetiminin elinde bu aktarıma dair deliller olduğu yazıldı.

Haberde, Karabağ’daki çatışmanın yayılması durumunda “Rusya ve Türkiye’nin yeni bir vekalet savaşına girme olasılığının artacağına” dair yorumlara da yer verildi.

Aliyev: Türk SİHA'ları bizi güçlendiriyor

Azerbaycan ile Ermenistan arasında arasında yaşanan savaşta Azerilerin kullandığı Türk teknolojisi artık bir sır değil. Karabağ Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan saldırılarda Türk helikopteri, F-16 uçakları ve farklı ülkelerden getirtilen çeteler kullanıldığını belirterek, “Dağlık Karabağ'a karşı savaşan Azerbaycan değil, Türkiye" açıklamasını yapmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev dün yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin üst düzey SİHA’ları sayesinde can kayıplarımız azaldı” diye konuştu.

Kanada ‘askıya aldık’ dedi ama…

Azerbaycan, Karabağ’daki savaşta Ermenilere karşı Kanada merkezli L3Harris Technologies LHX.N birimi olan L3Harris Wescam sistemine sahip insansız hava araçlarını kullanıyor. Bu teknoloji Türk devleti tarafından Azerbaycan’a temin edildi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Kanada, Türkiye için askeri ihracat lisansını askıya aldığını duyurdu. Fakat Kanada gibi birçok ülke Türk devletinin Serêkaniyê ve Girê Spî işgali sürecinde de “silah satışını askıya aldık” açıklamasını yapmış, sonrasında bunun doğru olmadığı, silah satışına devam edildiği ortaya çıkmıştı.   

Rus ajansı: 93 cihatçı öldürüldü

Türk devletinin Efrîn ve Serêkaniyê’den Azerbaycan’a transfer ettiği kiralık çetelere dair bilgiler ise gittikçe somutlaşıyor. Rus devlet ajansı RIA Novosti, Karabağ’a gönderilen 93 çetenin çatışmalarda öldüğünü duyurdu. Haberde ayrıca geçen hafta sonu Karabağ’a 430 kişilik bir çete grubunun daha aktarıldığı bilgisine yer verildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da önceki gün yaptığı açıklamada şimdiye kadar yaşanan çatışmalarda en az 72 çetenin öldüğünü, ölenlerin Karabağ'a gönderilen 850'yi aşkın çete arasında bulunduğunu bildirmişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Türk devletinin bölgeye getirttiği paralı çetelere dikkat çekmiş, Rusya’nın elinde paralı çetelerin bölgeye aktarıldığına dair bilgiler olduğunu söylemişti.

Geçen hafta AB Liderler Zirvesi öncesi konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, kiralık çetelerin Antep'ten geçerek Karabağ’a gittiklerine dair ellerinde güçlü kanıtlar olduğunu söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da "Azerbaycan için gönderilen cihatçıları not ettik" diye belirtmişti.

Karabağ’daki çeteler için Kars

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, Kars Belediyesi’nin gasp edilerek kayyum atanmasının nedenlerinden birinin de Karabağ’daki çatışmalara taşınan çetelerin arka bahçesi haline getirmek olduğunu söyledi.

Partisinin dünkü Grup Toplantısı’nda konuşan Buldan, konuyla ilgili şunları ifade etti: "İçerideki faşizmlerini besleyebilmek, büyütebilmek için Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’in ardından bu kez Ermenistan-Azerbaycan hattında savaş kışkırtıcılığı yürütüyorlar. Nerede bir barış ortamı varsa bozmak için büyük bir çaba sarf ediyorlar. Bu iktidar küresel barış bozguncusudur. Niye savaş hali yaratıyorlar? Çünkü ekonomik krizin altında ezilen yoksul, emekçi halk, işsizliğin, yoksulluğun, yolsuzluğun, israfın hesabını sormasın diye. Doğu Akdeniz’de istedikleri olmayınca bu kez Ermenistan ve Azerbaycan halklarını birbirine boğazlattırma gayreti içerisindeler. Bu iktidarın ayakta durma yöntemidir. Suriye’de, Efrîn’de kamplarda eğittikleri selefi-cihatçı grupları Azerbaycan’a taşıdılar. Daha önce Libya’ya cihatçı taşıyan bu iktidarın, yanı başındaki Azerbaycan’a taşıması hiç kimseyi şaşırtmaz. Kars’a kayyum atamalarının bir nedeni de budur. Daha önce Ceylanpınar Belediyesi’ni de bu şekilde gasp etmişlerdi ve Serêkaniyê’yi işgal eden çetelerin arka bahçesi haline getirmişlerdi. Şimdi aynı tezgah Kars’ta sergileniyor."